Έχασε το Περιστέρι στην Γαλλία (vid)

Η Ντιζόν «λύγισε» στο φινάλε το Περιστέρι με σκορ 89-80 στη Γαλλία, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των play-in του BCL.
Με τον Μάρκους Ντένμον να ξεκινά «καυτός» πίσω από την γραμμή των 6.75μ., με δύο εύστοχα τρίποντα στο πρώτο λεπτό, το Περιστέρι bwin προηγήθηκε 6-2. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, με την Ντιζόν να τρέχει ένα 9-0 σερί στο επόμενο τετράλεπτο για το 11-6.

Η ελληνική ομάδα «απάντησε» με το ίδιο… νόμισμα τους Γάλλους, που χάρη στους πόντους των Κασελάκη, Μπίλαν και Αγραβάνη, έτρεξε ένα γρήγορο 8-0 για την προσπέραση (11-14). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Ντιζόν να είναι μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή για το 17-16.
Με πέντε αναπάντητους πόντους του Γκάβιν Γουεάρ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 6 πόντους (22-16) στο 12′. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη φαίνεται πως έπιασαν τόπο, με το Περιστέρι bwin να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο!
Με μπροστάρηδες τους Σίλβεν Φρανσίσκο και Μίρο Μπίλαν, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν τρομερή ενέργεια στις δύο πλευρές, και με αντεπίθεση διαρκείας όχι μόνο πέρασαν μπροστά, αλλά πήγαν και στο +7 (30-37 στο 19′). Ο ΜακΝτάφι μείωσε στους τρεις, όμως με ένα δύσκολο τρίποντο του Ντένμον στο φινάλε του ημιχρόνου, το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-34.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου μάλιστα, το Περιστέρι πήγε στο +8 (34-44) με τα καλάθια των Αγραβάνη και Μπίλαν.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80.