Ήθελε αλλά δεν μπορούσε και ο ΑΡΗΣ είπε… αντίο στην σεζόν

από Σταμάτης Μουρελής

Δεν ήταν το… αντίο που θα ήθελε να πει σε μία χρονιά που κρίθηκε πετυχημένη αλλά από την μία η διαφορά δυναμικότητας, από την άλλη η απογοήτευση για την 7η θέση και ο ΑΡΗΣ αποχαιρέτησε την σεζόν χάνοντας από τον Παναθηναϊκό με 85-65, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 2-0 και να προκρίνονται στα ημιτελικά των play off της Basket League.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτης έμοιαζαν να έχουν… αδειάσει σε αυτό το σημείο της χρονιάς, κάτι που μπορεί να θεωρηθεί και φυσιολογικό μετά την δύσκολη σεζόν.

Πρώτος σκόρερ ο Νετζήπογλου με 12 πόντους, ενώ από 9 πόντους είχαν οι Κάουαν, Λόκετ και Σχίζας.

Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, με συνεργασίες στην επίθεση και δυνατή αμυντική λειτουργία. Αυτό τον βοήθησε να πάρει το προβάδισμα επί του Παναθηναϊκού, μέχρι και στους 5 πόντους (16-11) στο 3΄και 40΄΄. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Οκάρο Ουάιτ να κάνει ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο, «τιμωρώντας» την πρώην ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός έκανε σε σερί 12-0 για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +7 (16-23), με τους «κίτρινους» να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην επίθεση.

Ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το 16-28 στην δεύτερη περίοδο με τον Γιάννη Καστρίτη να παίρνει άμεσα τάιμ άουτ, αφού το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 17-0. Η εικόνα δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να φτάσει το σερί στο 20-0 (16-31), με τον ΑΡΗ να φτάνει σχεδόν 10 λεπτά άποντος, πριν σκοράρει ο Κάουαν για το 18-31. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Καστρίτη πίεσαν στην άμυνα, πήραν τα ριμπάουντ και έτρεξαν για να μειώσουν σε 24-35 στο 15ο λεπτό.

Ο Κασελάκης έκανε ένα ατομικό σερί 10 πόντων για τον Παναθηναϊκό, ακολούθησε ο Παπαγιάννης ώστε το σκορ να γίνει 26-45 στο 18ο λεπτό με την διαφορά στους 19 πόντους. Τιποτα δεν άλλαξε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με την διαφορά στους 20 πόντους (28-48), με τους φιλοξενούμενους να έχουν 8/17 τρίποντα και 47% ενώ ο ΑΡΗΣ 2/10 και 20%.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εικόνα του ΑΡΗ ο οποίος αντιμετώπισε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ενώ παρέμεινε και άστοχος. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε μία διαφορά κοντά στους 20 πόντους, φτάνοντας στους 21 (44-65) στο 30ο λεπτό.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του ΑΡΗ ουσιαστικά να έχουν πετάξει… λευκή πετσέτα, από την απογοήτευση της 7ης θέσης αλλά και με το μυαλό στις διακοπές. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα ως το τέλος του αγώνα, πηγαίνοντας στο +25 (53-78) στο 35ο λεπτό, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 65-81 στο 39ο λεπτό, πριν το τελικό 65-85.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-48, 44-65, 65-85.