Ήττα για την Εθνική από τις Η.Π.Α

Η Ελλάδα έδειξε θετικό πρόσωπο σε σημεία του φιλικού αγώνα με τις ΗΠΑ, όμως τελικά υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των Αμερικανών και ηττήθηκε με σκορ 108-86!
H Eλλάδα δεν μπήκε καλά στο ματς απέναντι στις «εκρηκτικές» ΗΠΑ, που έδειξαν από νωρίς πως θέλουν να πάνε το ματς σε υψηλό ρυθμό και βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο 13-4, με πρωταγωνιστές τους Τζάκσον και Έντουαρντς, ενώ λίγο αργότερα, ένα κάρφωμα του Πόριτς υπέγραψε το πρώτο +10 (17-7). Ο Τζόνσον έκανε με τρίποντο το 20-7, όμως ο Γουόκαπ απάντησε με δικό του για το 20-10. Ο Ριβς έβαλε κι αυτός μακρινό σουτ για το 25-12, όμως ο γκαρντ του Ολυμπιακού είχε και πάλι απάντηση (25-15). Παρόλα αυτά, ο παίκτης των Λέικερς έβαλε γκολ φάουλ για το 30-15. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 32-17.
Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Αμερική βρέθηκε για πρώτη φορά στο +17 (34-17). Κάπου εκεί, με πρωτοστάτες Λαρεντζάκη και Καλαϊτζάκη η Ελλάδα αντέδρασε, μειώνοντας στους 12 (37-25), ενώ ο δεύτερος συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση με τρομερές άμυνες, γράφοντας με βολές το 37-29. Ο Παπαγιάννης με χουκ ολοκλήρωσε ένα 12-0 επιμέρους σκορ της Ελλάδας (37-31). Οι ΗΠΑ βρήκαν αντίδραση, με τον Μπρίτζες να σκοράρει για τρεις και να επαναφέρει τη διψήφια διαφορά (44-33). Από εκεί και πέρα, οι ΗΠΑ διατηρήθηκαν άνετα μπροστά, χωρίς πάντως να ξεφύγουν περαιτέρω μέχρι το ημίχρονο (52-41).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γουόκαπ έστειλε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (54-45), με τον Έντουαρντς να κυριαρχεί από την άλλη πλευρά και να την ανεβάζει ξανά στο +13 (60-47). Με νέο πρωταγωνιστή τον Τζάκσον που έγινε διψήφιος, οι ΗΠΑ έφτασαν για πρώτη φορά στο +20 (69-49). Ο Παπαπέτρου με τρίποντο μείωσε σε 71-54, όμως η Αμερική διατηρούσε με άνεση μεγάλο προβάδισμα, μένοντας στο +20 στα τέλη της τρίτης περιόδου (85-67).

Καλαϊτζάκης και Λούντζης έδειχναν πολύ θετικό πρόσωπο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως οι ΗΠΑ ήταν ασταμάτητες επιθετικά και διατηρούσαν άνετα το +20 (93-73). Ο Παπαγιάννης έριξε λίγο τη διαφορά, μειώνοντας σε 95-78 με τρίποντο από την κορυφή, ενώ ο Θανάσης μείωσε σε 95-82 με τέσσερις σερί βολές. Ο Ίνγκραμ πήρε το… όπλο του και σκόραρε για τρεις, πιάνοντας για τις ΗΠΑ την κατοστάρα (100-82). Τελικά, το ματς ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 108-86.
Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 85-67, 108-86