Ήττα για την Τόφας του Πρίφτη παρά το ντεμαράζ στο τέλος

Λίγες ημέρες πριν από το ταξίδι στην Αθήνα για το πρώτο παιχνίδι των Play In του BCL κόντρα στην ΑΕΚ (4/1, 19:30) η Τόφας Μπούρσα του Δημήτρη Πρίφτη γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Νταρουσάφακα με 88-82.

Η ομάδα του Έλληνα τεχνικού άργησε πολύ να μπει το κλίμα του αγώνα, καθώς είχε βρεθεί να χάνει και με 20 πόντους διαφορά (70-50) στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 32-18 ωστόσο ήταν πολύ αργά για να φτάσει στην μεγάλη ανατροπή λίγες ώρες πριν δώσει το 2022 τη θέση του στο νέο έτος.

Ο Ουγκουρλού με 20 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος για την Τόφας ενώ ακολούθησαν οι ΜακΙντάιρ (15π.) και Τουρέ (12π.) Για τους νικητές οι Οζντεμίρογλου και Σταρκς πέτυχαν από 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ έκανε ντεμπούτο και ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Άαρον Γουάιτ, ο οποίος έμεινε άποντος σε 22 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-35, 70-50, 88-82