Ήττα για τον ΑΡΗ Midea από τον Προμηθέα

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ Midea πραγματοποίησε μια μέτρια εμφάνιση και γνώρισε την ήττα σε φιλικό απο τον Προμηθέα με 75-68 στο Αλεξάνδρειο το οποίο «έβραζε» λόγω της ζέστης μιας και η θερμοκρασία ήταν αρκετά υψηλή. Ο Μαντζούκας ξεχώρισε με 21 πόντους, δείχνοντας καλά στοιχεία από το τρίποντο, ο Νόλει παρότι άστοχος πέτυχε 17 πόντους ενώ ο Μπανκς ήταν καλός ειδικά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Οι «κίτρινοι» αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς του Λαζέφσκι, Χοτζ και Γούντμπερι, ενώ εμφάνισαν προβλήματα στην επίθεση από την πρώτη περίοδο όταν και βρέθηκαν να χάνουν με 12-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαντζούκας έδωσε λύσεις επιθετικά αλλά αμυντικά οι παίκτες του Καστρίτη είχαν προβλήματα με τον Προμηθέα να έχει 7/18 τρίποντα στο πρώτο μέρος. Η διαφορά άρχισε να αυξάνεται και έφτασε στους 14 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-44).

Ο Μπανκς μπήκε… ορεξάτος στο τρίτο δεκάλεπτο και με δικά του καλάθια μετά από επιθετικά ριμπάουντ, ο ΑΡΗΣ Midea μείωσε σταδιακά την διαφορά στους 8 πόντους (52-60) στο 30ο λεπτό. Αμυντικά οι «κίτρινοι» βελτιώθηκαν στο δεύτερο μέρος, ειδικά στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στους τρεις πόντους (57-60) και να δείχνουν ικανοί για την ανατροπή. Οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν να πιέζουν, μειώνοντας σε 61-64.

Κάπου εκεί όμως έγιναν επιθετικά λάθη, ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως πήγε από νωρίς στις βολές και έτσι ξέφυγε με 8 πόντους και πάλι (65-73), φτάνοντας στην νίκη με 68-75.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 30-44, 52-60, 68-75.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 15, Νόλεϊ 17(2), Τολιόπουλος 8, ΝτεΤζούλιους, Χατζηδάκης 4, Γκιουζέλης 3, Μποχωρίδης, Κλέι, Ρόμπερτς, Μαντζούκας 21(4).
Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Πέρι 10 (2), Κόνιαρης 5 (1), Μπαζίνας 5 (1), Λάγιος, Άνταμς 14 (2), Χρυσικόπουλος 3(1), Πρέκας 6(2), Ιούντου 15, Καραγιαννίδης 7, Ουίλιαμς 10.