Ανατροπή για Παναθηναϊκό και νίκη με Ζαλγκίρις

Ένας άλλος Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ!
Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -15 στο ημίχρονο απέναντι στη Ζάλγκιρις, όμως με ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο πήραν τελικά τη νίκη με σκορ 89-65, δείχνοντας αποθέματα ψυχής και μεγάλο πάθος στο παιχνίδι τους!

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ανέβηκε στο 8-13, παίρνοντας μία νίκη-βάλσαμο, που μπορεί να της δώσει τεράστια ψυχολογία, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε.
Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος έδειξε τις κλασικές παθογένειες και φάνηκε να οδεύει προς νέα απογοήτευση (27-42), όμως στο δεύτερο ημίχρονο με πρωτοστάτη τον απίθανο Λι που έκανε ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους, έκανε ένα απίστευτο 62-23, διαλύοντας την ανήμπορη να αντιδράσει Ζάλγκιρις!
Χαρακτηριστικό το γεγονός, πως τα 1/8 τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου, έγινε 10/19, με τον Παναθηναϊκό να ευστοχεί στο δεύτερο μέρος σε 9 από τα 11 μακρινά σουτ που επιχείρησε!
Κορυφαίος ήταν ο Λι που έδωσε το σύνθημα με τα συνεχή κλεψίματα και τρίποντα, ωστόσο δεν ήταν μόνος, αφού εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο έκαναν οι Πονίτκα (13π.), Παπαγιάννης (12π.) και Μπέικον (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65