«Απόδραση» από την Νίκαια στην παράταση για ΑΡΗ

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ… λαχτάρησε αλλά τελικά έδειξε το πραγματικό του αγωνιστικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος κα κυρίως στην παράταση, ώστε να «αποδράσει» με την νίκη από την Νίκαια στην παράταση με 90-97 και να πάρει στο 6-3 το ρεκόρ του.

Για έναν ακόμη αγώνα ο ΑΡΗΣ είχε αρκετούς πρωταγωνιστές. Τον Γκούντιγουιν που κράτησε την ομάδα στην αρχή και πέτυχε κρίσιμα καλάθια στο τέλος, πετυχαίνοντας ακόμα ένα «double double» με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Τον Μήτρου Λονγκ που έδωσε λύσεις σε κρίσιμα σημεία στα τελευταία λεπτά έχοντας 15 πόντους αλλά και 8 ασίστ. Τον Νότε ο οποίος πήρε «φωτιά» στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας 13 πόντους και συνολικά 24, να δώσει την ώθηση στον ΑΡΗ να επιστρέψει και να κάνει την ανατροπή. Τον Τολιόπουλο ο οποίος πάλι μίλησε στα… κρίσιμα σημεία με τα τρίποντα του, έχοντας συνολικά 26 πόντους.ΤΟν Σανόγκο ο οποίος πάλι ήταν ο… γνωστός Σανόγκο με σκληρή άμυνα και κρίσιμες βολές.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 3-4 και η συνέχεια ήταν κακή με λάθη και άστοχα σουτ. Ο Ιωνικός το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 13-6 στο 5ο λεπτό και κατάφερε να κλείσει μπροστά την πρώτη περίοδο με 22-12.
Οι παίκτες του Καστρίτη μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, με «όπλο» την άμυνα τους και τα κατάφεραν μιας και με ένα επιμέρους σκορ 13-3, ισοφάρισαν σε 25-25 στο 16ο λεπτό. Αλλά κάπου εκεί έγινε ένα «black out» στην επίθεση για τους «κίτρινους» ενώ ο Ιωνικός κατάφερε κυρίως από την γραμμή των βολών να βρει λύσεις και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 33-26 με ένα σερί 8-1, με τον ΑΡΗ να έχει 1/13 τρίποντα.
Ο Νότε μπήκε… αφινιασμένος στην τρίτη περίοδο και με δικό του επιθετικό ρεσιτάλ ο ΑΡΗΣ έκανε την ανατροπή. Ο Αμερικανός έκανε «όργια» και με 13 πόντους οδήγησε τον ΑΡΗ από το -7 στο +4, με το σκορ στο 35-39 στο 23′ και 32”. Με τρίποντο του Νετζήπογλου η διαφορά έφτασε στους 7 (35-42) , με τους «κίτρινους» να επιστρέφουν δυνατά στον αγώνα, κυρίως μέσα από την επίθεση τους και τον «καυτό» Νότε. Αλλλα αμυντικά οι παίκτες του Καστρίτη δεν είχαν την ίδια συγκέντρωση και ο Ιωνικός με ένα 11-2, προηγήθηκε με 46-44. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε εκ νέου με 50-51, πριν το 51-51 της τρίτης περιόδου.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ κατάφερε με Τολιόπουλο και Μήτρου Λονγκ να κάνει ένα μίνι… ξέσπασμα και να προηγηθεί με 57-63 στο 33ο λεπτό, έχοντας πάρει προβάδισμα για την νίκη. Αλλά κάπου εκεί ήρθε ένα νέο «black out» με λάθη στην επίθεση και κενά στην άμυνα. Ο Ιωνικός έκανε ένα σερί 14-0 στα επόμενα 4 λεπτά και έκανε την ανατροπή, προηγούμενος με 71-63, 3΄και 40΄΄πριν το φινάλε του αγώνα.
Με δύο τρίποντα από Μήτρου Λονγκ και Τολιόπουλο ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 76-73, 90 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ενώ ο Έλληνας άσος των «κιτρίνων» με νέο τρίποντο έκανε το 78-76 στα 74 δευτερόλεπτα. Ο Χόκινς είχε 1/2 βολές για το 79-76 στα 51 δευτερόλεπτα, ο Μήτρου Λονγκ κέρδισε γρήγορα φάουλ στα 44΄΄ για το 79-77, ενώ στην δεύτερη χαμένη βολή και στην διεκδίκηση η μπάλα παρέμεινε στον ΑΡΗ μετά την παρέμβαση του Μήτρου Λονγκ. Ο Τολιόπουλος κόπηκε από τον Μαυροκεφαλίδη αλλά η μπάλα βρέθηκε μετά από «μάχη» στα χέρια του Έλληνα γκαρντ ο οποίος κέρδισε φάουλ, 29” πριν το τέλος. Με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 79-79, με τον Αρσενόπουλο να κάνει επιθετικό φάουλ στα 9” πάνω στον Γκούντγουιν. Η τελευταία επίθεση ήταν για τον ΑΡΗ αλλά ο Τολιόπουλος άργησε χαρακτηριστικά και το σου του κατέληξε στην… οροφή, με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση.
Ο ΑΡΗΣ μπόρεσε μέσα από την άμυνα του να πάρει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (81-86) στο 42ο λεπτό με καλάθι του Νότε και βολές του Σανόγκο. Με τρίποντο του Τολιόπουλο ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 81-89 και έδειχνε πως δεν θα έχανε τον αγώνα. Ο Μήτρου Λονγκ έδωσε την…χ αριστική βολή με το 81-91 στο 33ο λεπτό, ενώ ο Νότε με «γκολ φάουλ» έκανε το 81-94 ενώ ο Αμερικανός έστειλε την διαφορά στο +15 (81-96) πριν το τελικό 90-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51,79-79 (καν.αγ.), 90-97 (α’ παρ,)