Γερμανία: Και η δεύτερη ομάδα της Euroleague αποκλείστηκε στα πλέι οφ!

Μετά την Άλμπα, πέταξε και την Μπάγερν εκτός η Ουλμ. Η τελευταία νίκησε τους Βαυαρούς 104-102 στην παράταση (κ.α. 92-92) εντός έδρας σε ένα δραματικό ματς και, με 3-0 σκορ στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά της BBL, έκανε τη δεύτερη έκπληξη της σεζόν και προκρίθηκε στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος, όπου θα περιμένει μια εκ των Βόννης ή Λούντβιγκσμπουργκ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 46-43, η Ουλμ έφτασε στο 74-62 στην τρίτη περίοδο, όμως το 18-30 των παικτών του Αντρέα Τρινκιέρι στην τέταρτη περίοδο έφερε το 92-92 και την παράταση, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν τελικά στις λεπτομέρειες.

Κορυφαίοι της Ουλμ ήταν οι Καμπόκλο με 22, Ντος Σάντος με 15, Χόουλι με 13, Κλαπέιζ, Γιάλοου με 12 και Νούνιες με 11 πόντους.

Για τους Βαυαρούς, ξεχώρισαν οι Ουίνστον με 22, Ομπστ με 19 και Γιάραμαζ με 12 πόντους.