Διέλυσε την Τενερίφη και πέρασε στα ημιτελικά η Μάλαγα

Στην τετράδα και η Μάλαγα!
Οι Ανδαλουσιανοί «σκόρπισαν» την Τενερίφη με σκορ 97-74, έκαναν το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και έφυγαν για τα ημιτελικά της ACB, όπου περιμένουν Μπαρτσελόνα ή Βαλένθια.
Η φιλοξενούμενη ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και έδειξε ικανή να κάνει τη «ζημιά», πηγαίνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο με υπέρ της +9 (13-22). Παρόλα αυτά, αυτό που ακολούθησε για την ομάδα του Ίμπον Ναβάρο δεν έχει προηγούμενο, στην κυριολεξία! Η Μάλαγα έκανε στη δεύτερη περίοδο ένα επιμέρους 37-14, το οποίο αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της, τόσο από πλευράς πόντων που σκόραρε, όσο και από πλευράς διαφοράς!
Από εκεί και πέρα, το ματς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η διαφορά μόνο ανέβαινε, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν απάντηση στο ξέσπασμα της Μάλαγα. Κορυφαίος του αγώνα με 21 πόντους ήταν ο Τάιλερ Καλινόσκι, ενώ 16 είχε ο Κέντρικ Πέρι και 13 ο Νταρίο Μπριθουέλα. Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν με 13 πόντους οι Ντόρνεκαμπ και Σάλιν.
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 50-36, 76-57, 97-74