Διασυρμός του ΠΑΟΚ στην Πυλαία από την Τόφας με διαφορά 32 πόντων (vid)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε έναν πρωτοφανή διασυρμός στους «16» του BCL, μιας και ηττήθηκε στην Πυλαία από την Τόφας με 95-63, με την τουρκική ομάδα να κάνειτ ο 1-0 στην σειρά των αγώνων.

Η Τόφας μπήκε πιο καλά στο παρκέ και προηγήθηκε γρήγορα 0-4 χάρη σε καλάθια από Χόμσλι και Ο’Μπράιεν. Ο πρώτος έβαλε και τρίποντο για το 0-7, με τον ΜακΝίς να ανοίγει το σκορ του ΠΑΟΚ με κάρφωμα (2-7). Ο Χάρισον έβαλε το πρώτο μακρινό σουτ για τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 5-7, ενώ ο Ο’Μπράιεν σκόραρε πάνω σε άμυνα για το 5-9 και ο Γουάιλι βολές για το 5-12. Ο Χόμσλι έβαλε τρίποντο στον αιφνιδιασμό, διαμορφώνοντας την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (5-15). Ο ΜακΝίς ήταν «όαση» για τον ΠΑΟΚ και έβρισκε δρόμο προς το καλάθι, όμως η Τόφας απάντησε με τρίποντο του Γουίνστον για το 9-20. Ο Λουκ Μέι και ο Χάρισον αντάλλαξαν μακρινά σουτ, ενώ ο Σάκιτς με δύο βολές έγραψε το 12-25. Ο Γουίνστον με εύκολο λέι απ διαμόρφωσε το 12-27 της πρώτης περιόδου.

Ο Σάκιτς με τρίποντο επέκτεινε το καλό διάστημα της Τόφας, γράφοντας το 12-30, ενώ ο έμπειρος Μαργαρίτης έδωσε λύσεις για το 16-30. Ο Μάρκους Ντένμον πήρε το… όπλο του και πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους με δύο τρίποντα, γράφοντας το 16-38 με προσωπικούς πόντους, ενώ δύο τεχνικές ποινές στον ΠΑΟΚ έφεραν ισάριθμες βολές για το 16-40. Ο Ο’Μπράιεν κάρφωσε μετά από νέο λάθος των γηπεδούχων υπογράφοντας το +28 (16-44) της Τόφας, ενώ ο Γουίνστον σκόραρε ελεύθερος για τρεις ανεβάζοντας κι άλλο το τουρκικό προβάδισμα (20-49). Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε με σκορ 26-53.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ο’Μπράιεν ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 30 με τρίποντο (26-56), ενώ στη συνέχεια έβαλε πολύ δύσκολο γκολ φάουλ για το 28-61. Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει επιθετικές λύσεις ώστε να μειώσει, και η Τόφας το εκμεταλλεύτηκε με τον Γουίνστον και τον Ο’Μπράιεν για το 30-66. Ο «δικέφαλος του βορρά» επιχείρησε να ρίξει την αφόρητη διαφορά με πόντους από Χάρισον και Άλστον, όμως η Τόφας είχε συνεχώς λύσεις και βρέθηκε στο +37 με τον Ντένμον (34-71). Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε σε ίδιους ρυθμούς και έληξε με το βαρύ για τον ΠΑΟΚ 42-77.
Η τέταρτη περίοδος ήταν πλέον διαδικαστική καθώς το σκορ είχε ξεφύγει πολύ με τους Τούρκους να εξασφαλίζουν το ροζ φύλλο. Η Τόφας κατάφερε να φτάσει και στο +40 με τρίποντο του Μέι, μέσω του οποίου διαμορφώθηκε το 42-82. Η τουρκική ομάδα κατέβασε ρυθμούς κι έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει με συνεχόμενους πόντους από ΜακΝίς και Χάρισον για το 50-82, ενώ ο Αρσενόπουλος έβαλε τρίποντο για το 56-84. Με μακρινό σουτ του Ντένμον, η διαφορά στρογγυλοποιήθηκε στους 30 (57-87), ενώ ο Μαργαρίτης την έριξε ξανά στο 59-87. Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε κανένα ενδιαφέρον στο ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε με θρίαμβο της Τόφας.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-53, 42-77, 63-95