Εγκαινίασε το νέο ΟΑΚΑ σαρώνοντας την Μπάγερν ο Παναθηναϊκός

Καλωσόρισε την Μπάγερν στο νέο του «σπίτι» ο Παναθηναϊκός AKTOR! Το «μεταμορφωμένο» κλειστό και η φοβερή ατμόσφαιρα οδήγησαν τους «πράσινους» στην καλύτερή τους φετινή εμφάνιση και στην άνετη νίκη με σκορ 94-79 επί των Βαυαρών, με αποτέλεσμα το 2Χ2 στην Ευρωλίγκα!
Από το πρώτο δευτερόλεπτο του ματς, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε τα «ηνία» της αναμέτρησης και τα διατήρησε σε όλη τη διάρκειά της, φτάνοντας μέχρι και στο +19 (57-38). Η Μπάγερν επιχείρησε μία ανατροπή και πλησίασε κάποια στιγμή στους πέντε (70-65), όμως ο Παναθηναϊκός πολύ γρήγορα επανέφερε την τάξη χωρίς ποτέ να αγχωθεί για τη νίκη.

Το πρώτο καλάθι στο ματς αλλά και στο νέο ΟΑΚΑ πέτυχε με φόλοου ο Ματίας Λεσόρ (2-0), ενώ ο Ναν έβαλε τρίποντο (5-0) και ο Μήτογλου λέι απ στο τρανζίσον για το 7-0. Ο Οσμάν υπέγραψε το απίθανο ξεκίνημα των «πρασίνων» με δικό του τρίποντο για το 10-0. Ο Φόιγκτμαν έσπασε το… ρόδι για την Μπάγερν με μακρινό σουτ (10-3), πριν ο Μπούκερ μειώσει για τη γερμανική ομάδα σε 10-5. Ο Ναν ανέκοψε αυτό το μικρό σερί της Μπάγερν, ενώ ο Μήτογλου έγραψε το 14-5. Ο Νέιπιερ έβαλε δύσκολο τρίποντο στη λήξη επίθεσης, όμως ο Ναν απάντησε με φλόουτερ για το 16-8. Ο Οσμάν έκλεψε και κάρφωσε, ενώ ο καυτός Ναν ανέβασε τη διαφορά στους +13 με τρίποντο (23-10). Ο Τούρκος φόργουορντ σκόραρε ξανά στον αιφνιδιασμό (25-10) όμως ο Νέιπιερ απάντησε με μακρινό σουτ (25-13). Η πρώτη περίοδος έληξε 25-16 με γκολ φάουλ του Έντουαρντς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπούκερ κάρφωσε και ο Γκραντ έβαλε σουτ μέσης απόστασης, για το 27-18. Ο Χουάντσο με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στο καλάθι, πριν ο Γιουρτσεβέν καρφώσει εντυπωσιακά για το 31-18. Ο Τούρκος σέντερ πέτυχε και δεύτερο καλάθι με χουκ (33-20), ενώ Γκριγκόνις και Χουάντσο σκόραραν ανενόχλητοι σε αιφνιδιασμούς και ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (37-20). O Λεσόρ κάρφωσε μετά από φοβερή ασίστ του Ναν (39-22), πριν ο Μπράνκοβιτς μειώσει με κάρφωμα σε 40-24. Ο Μαντάρ με εύκολο λέι απ μείωσε για τους Βαυαρούς, όμως ο Ναν είχε απάντηση για το 43-26. Ο Λεσόρ έγινε διψήφιος, όμως η Μπάγερν απάντησε με τρίποντα από Φόιγκτμαν και Ομπστ για το 47-34.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κέντρικ Ναν πήγε στη γραμμή και ευστόχησε δύο φορές για το +15 (49-34). Ο Μπούκερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (49-36), πριν ο Λεσόρ καρφώσει εντυπωσιακά και γράψει το 51-36. Ο Γάλλος νικούσε σχεδόν κάθε μάχη με τον Μπούκερ, ενώ ο Χουάντσο κάρφωσε στο τρανζίσιον για το πρώτο +19 του αγώνα (57-38). Ο Μπράουν έβαλε το πρώτο του καλάθι, όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού «εκτέθηκε» μετά από επαναφορά της Μπάγερν στη δική της πλευρά, με τον Νέιπιερ να γράφει το 59-42. Ο Έντουαρντς έβαλε γκολ φάουλ για το 59-45, όμως ο Λεσόρ απάντησε με δύσκολο καλάθι και έγραψε το 61-45. Ο Νέιπιερ κέρδισε τρεις βολές και τις έβαλε (61-48), με τον Βάιλερ-Μπαμπ να μειώνει προσωρινά στους 10 (61-51). Ο Χουάντσο έστειλε αμέσως τη διαφορά στους 13 με τρίποντο (64-51), όμως η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει και μείωσε σε 64-55 με τον Μπράνκοβιτς. Η τρίτη περίοδος έληξε 66-58 μετά από τρίποντο του Ντα Σίλβα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με δύο βολές του Μπράνκοβιτς οι Γερμανοί πλησίασαν κι άλλο (66-60). Μετά από ένα φοβερό «στοπ» του Γκριγκόνις στον Ομπστ, ο Γιουρτσεβέν πήρε βολές και τις έβαλε για το 68-60. Ο Μπράουν έβαλε περίτεχνο λέι απ και έγραψε ξανά διψήφια διαφορά (70-60), όμως ο Ομπστ μείωσε αμέσως με τρίποντο (70-63). Η Μπάγερν πλησίασε ακόμη πιο κοντά με τον Μπούκερ (70-65), με τον Γκραντ να βάζει ένα τεράστιο σουτ τριών πόντων (73-65). Ο Χουάντσο ακολούθησε με ένα δικό του, ενώ ο Λορέντζο Μπράουν έκανε κλέψιμο και κάρφωμα για το 78-65. Ο Λεσόρ κάρφωσε όπως μόνο αυτός ξέρει (80-67), και ο Γκραντ με δύο βολές επανέφερε το +15 (82-67). Ο Μπούκερ μείωσε με συνεχόμενους πόντους σε 82-72, όμως ο Μπράουν με τρίποντο και φάουλ (85-72) έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς, αφού για την Μπάγερν δεν υπήρχε αντίδραση από εκεί και πέρα.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-34, 66-58, 94-79.