Εθνική Νεανίδων: Ηττήθηκε και τώρα… τρέχει για να αποφύγει τον υποβιβασμό

Δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ουγγαρία σε παιχνίδι για τις θέσεις 9-16 η Εθνική Νεανίδων και μετά την ήττα με 45-57 θα χρειαστεί δύο νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια κατάταξης του EuroBasket U18 της Κρήτης ώστε να αποφύγει τον υποβιβασμό, με αντίπαλο αρχικά των ηττημένου του ζευγαριού της Τουρκίας με τη Βοσνία.

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά επί της ουσίας πλήρωσε την πολύ κακή τρίτη περίοδο, όπου και σκόραρε μόλις τέσσερις πόντους και έτσι το 27-30 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 31-44, αλλά και το κακό ποσοστό από την περίμετρο με μόλις 1/13 τρίποντα.

Με την Πηνελόπη Βασιλείου (18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ) να αναλαμβάνει τα ηνία της επίθεσης και την Κούπερ να σκοράρει ένα λέι-απ, η Ελλάδα μείωσε σε 39-47 και δύο λεπτά πριν το φινάλε σε 43-51, όμως ήταν ό,τι καλύτερο μπόρεσε να κάνει, καθώς όπως αποδείχτηκε δεν υπήρχε επιστροφή.

Διψήφια πέραν από την Βασιλείου, ήταν και η Μπαξεβάνου με 10 πόντους, ενώ για την Ουγγαρία πρώτη σκόρερ επίσης με 10 ήταν η Εντίνα Στράους.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 27-30, 31-44, 45-57

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!