Η φανέλα είναι ΒΑΡΙΑ… Από το -19 ο ΑΡΗΣ «άλωσε» την Ρόδο με Γούντμπερι στην εκπνοή

από Σταμάτης Μουρελής

Τελικά αυτή η φανέλα είναι πολύ βαριά. Από το -19 ο ΑΡΗΣ Midea έκανε μία επική ανατροπή στην Ρόδο και κέρδισε τον Κολοσσό με 85-84 χάρη σε καλάθι του Γούντμπερι στην εκπνοή…

Ο… διπρόσωπος ΑΡΗΣ εμφανίστηκε και σήμερα στην Ρόδο. Κακός αμυντικά, χωρίς συνεργασίες και αυτοματισμούς στην επίθεση, χάνοντας την «μάχη» της ρακέτας, κάνοντας λάθη και χωρίς αυτοπεποίθηση. Στοιχεία που έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να προηγηθεί με 19 πόντους. Αλλά όπως λένε οι Αμερικανοί «τίποτα δεν έχει τελειώσει αν δεν βγει να τραγουδήσει η χοντρή κυρία».

Έτσι και έγινε. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν αποφασισμένοι για να παλέψουν και να τα δώσουν όλα για μία επική ανατροπή. Ο προπονητής του ΑΡΗ επέλεξε μία άμυνα ουσιαστικά ζώνης, δίνοντας το τρίποντο στους γηπεδούχους και γεμίζοντας… κόσμο την ρακέτα για να περιορίσει την ζημιά στα ριμπάουντ. Περιφερειακά η πίεση αυξήθηκε όπως και η προσπάθεια να κλέψει μπάλες. Επιθετικά ο ΝτεΤζούλιους με 25 πόντους πήρε… φωτιά και έκανε εκπληκτικό παιχνίδι, ανοίγοντας τον χώρο και για τους υπόλοιπους. Ο Νόλει με 12 πόντους… ξύπνησε και στις δύο γραμμές, κάνοντας κυρίως εκπληκτικές άμυνες, ο Χατζηδάκης άρχισε να παίρνει πάσες και να σκοράρει κοντά στο καλάθι, τελειώνοντας με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Γούντμπερι ήταν συγκλονιστικός αμυντικά, ενώ στην επίθεση παρότι ήταν άστοχος έδειξε πως έχει «cohones» και πήρε το τελευταίο σουτ δίνοντας στην νίκη στον ΑΡΗ Midea στην εκπνοή. Ο Τολιόπουλος αδίκως αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, μία τεχνική ποινή που προήλθε από λάθος σφύριγμα.

Τελευταίος αλλά ο κορυφαίος ο Λευτέρης Μποχωρίδης, που έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα του ΑΡΗ, όχι από πλευράς πόντων αλλά παρουσίας. Ο «Μποχώ» έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ όπου βρέθηκε για 38 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα. Έκανε «double double» με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, είχε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Ο ΑΡΗΣ με εξαίρεση το πρώτο τρίλεπτο, ήταν κακός στο πρώτο μέρος σε όλες τις γραμμές. Η παρουσία Χατζηδάκη και Ρόμπερτς στο «5» μετά τον αποκλεισμό του Μπανκς λόγω τραυματισμού. έδωσε το δικαίωμα στον Κολοσσό να κυριαρχεί και να κάνει το… παιχνίδι του. Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-28, ενώ στο 22ο λεπτό η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (54-35). Κάπου εκεί γύρισε ο… διακόπτης για τον ΑΡΗ.
Ο Καστρίτης γέμισε την ρακέτα, δίνοντας το σουτ στον Κολοσσό και δικαιώθηκε. Ο ΝτεΤζούλιους άρχισε να σκοράρει, δίπλα του Χατζηδάκης και Νόλει με τον ΑΡΗ Midea να μειώνει την διαφορά που έφτασε στο -9 με την λήξη της τρίτης περιόδου (67-58). Ο Κολοσσός δεν είχε αντίδραση και οι «κίτρινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, μειώνοντας σε 69-66 με ένα επιμέρους σκορ 8-2. με το σκορ στο 71-66 έγινε ένα σημαντικό λάθος των διαιτητών, ένα «μπρος-πίσω» έγινε φάουλ του Τολιόπουλου ο οποίος χρεώθηκε και με τεχνική ποινή, αποχωρώντας με πέντε φάουλ, έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 74-66 αλλά ο ΑΡΗΣ είχε πάρει… μπρος. Έτσι με ένα 12-0 έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 74-78, 3΄και 36΄΄ πριν το τέλος. Ο ΝτεΤζούλιους με τρίποντο έκανε το 81-83 με 8 δευτερόλεπτα για το τέλος.
Οι διαιτητές δεν έδωσαν την παράβαση πέντε δευτερόλεπτων στην επαναφορά, η μπάλα κατέληξε στον Σλαφτσάκη ο οποίος με απίστευτο τρίποντο έκανε το 84-83 με 4 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο ΑΡΗΣ όμως είχε την τελευταία λέξη, ο Γούντμπερι πήρε την μπάλα και πλησίασε στο καλάθι σκοράροντας παρά την αντίπαλη άμυνα για το 84-85
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-28, 67-58, 84-85.

Κολοσσός Ρ.(Σιγάλας): Γκάουντλοκ 16 (1), Ορτίθ 13 (1), Κολοβέρος 6, Τσαϊρέλης, Ντανουσεβίτσιους 3, Νέλσον 13 (4), Σλαφτσάκης 6 (1), Οκόρο 3, Πετρόπουλος 10, Μπιλλής 14 (1), Κορουπάκης, Περάντες

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 9 (1), Λαζέφσκι 6 (2/2 τρίποντα), Μποχωρίδης 11 (11 ριμπάουντ), Γούντμπερι 8 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρόμπερτς 3, Νόλεϊ 12 (2), Ντε Τζούλιους 25 (8/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καζαμίας, Χατζηδάκης 11 (5 ριμπάουντ), Πουρλίδας, Βησσαρίου, Χοτζ