Θριάμβευσε στο ντέρμπι του Βελιγραδίου με κορυφαίο τον Λεντέι η Παρτιζάν!

Σε ένα παιχνίδι που περιελάμβανε όλα τα χαρακτηριστικά ενός μεγάλου ντέρμπι και ήταν ανοιχτό μέχρι τα τελευταία του δευτερόλεπτα, η Παρτιζάν κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη-θρίλερ με 79-78 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πιάνοντάς τον στη 10η θέση της βαθμολογίας (ρεκόρ 11-11).
Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Λεντέι (20π, 4/5 τρίποντα), Έξουμ (20π, 5 ασίστ) και Λεσόρ (13π, 8ριμπ), ενώ για τους ηττημένους, οι οποίοι αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Καμπάτσο, ξεχώρισαν οι Βιλντόσα (26π, 4/7 τρίποντα) και Νέντοβιτς (23π).

Το ματς
Όπως τελείωσε το προηγούμενο ντέρμπι των δύο ομάδων έτσι ξεκίνησε και αυτό, με τον Νεμάνια Ντέντοβιτς να ευστοχεί σε τρίποντο! Η Παρτιζάν αντέδρασε στο αρχικό 6-2 του Ερυθρού Αστέρα, περνώντας μπροστά με 14-9, ενώ οι Λεντέι και Λεσόρ έδωσαν στους φιλοξενούμενους προβάδισμα 8 πόντων στο 8’ (11-19). Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-1, με τον Βιλντόσα να σκοράρει με τρίποντο buzzer-beater για το 18-20 της πρώτης περιόδου.

Ένα τρίποντο του Νάναλι και ένα δίποντο του Σμαΐλαγκιτς έβαλαν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 28-15, με τον Έξουμ να διαμορφώνει το 24-30, φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους. Νέντοβιτς και Μπέντιλ μείωσαν στον πόντο (30-31) για τον Αστέρα, με την Παρτιζάν να συνεχίζει να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, διατηρώντας το μικρό υπέρ της προβάδισμα. Ένα τρίποντο του Μάνταρ αύξησε τη διαφορά στους 6 (34-40) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να είναι μπροστά με 8 (37-45), χάρη σε τρίποντο του Λεντέι.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Μίτροβιτς και Ντόμπριτς να μειώνουν σε 42-45 για τον Ερυθρό Αστέρα και με την Παρτιζάν να μένει για τρία λεπτά χωρίς να σκοράρει. Ο Έξουμ «έσπασε το ρόδι» για τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας με τρίποντο για το 42-48, με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να απαντά με σερί 8-2, χάρη στο οποίο μείωσε στον πόντο (50-51). Ο Λεντέι σκόραρε το τρίτο του τρίποντο στην βραδιά για το 52-57, πριν ο Βιλντόσα μειώσει σε 54-57.

Η ντερμπάρα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με την Παρτιζάν να διατηρεί το μικρό της προβάδισμα και τον Αστέρα να προσπαθεί να παραμείνει σε «απόσταση βολής». Ο Ντόμπριτς μείωσε με τρίποντο σε 60-63, ο Λεντέι με 8 σερί δικούς του πόντους κράτησε μπροστά την ομάδα του (64-70), αλλά οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο κόλπο της νίκης με σερί 11-4. ωστόσο, ο Έξουμ ήταν ψύχραιμος στις βολές των τελευταίων δευτερολέπτων, με ένα buzzer-beater του Νέντοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 78-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79