Καθάρισε τη Μπρεογάν και συνεχίζει ακάθεκτη η Ρεάλ!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία και με συνοπτικές διαδικασίες, η Ρεάλ επικράτησε 91-73 της Μπρεογάν, ανέβηκε στο 14-3 και παρέμεινε στην κορυφή της Liga Endesa, παρέα με την Μπαρτσελόνα.
Οι «μερένχες» ήταν καταιγιστικοί από την πρώτη περίοδο, στο τέλος της οποίας βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 24-11, με την ομάδα της Γαλικίας να να μειώνει ελαφρώς τη διαφορά στη δεύτερη και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-37.
Στην τρίτη περίοδο, το σύνολο του Τσους Ματέο έδωσε… ρεσιτάλ και με επιμέρους σκορ 28-9 μετέτρεψε το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε συνοπτική διαδικασία, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 91-73. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μούσα με 21 πόντους, δεν έφταναν οι 22π. του Νέναντις και η εμφάνιση επιπέδου ΝΒΑ από τον Χαπ (21π., 19 ριμπάουντ) στους φιλοξενούμενους.
Τα δεκάλεπτα: 24-11, 46-37, 74-46, 91-73