Καναδάς – Πουέρτο Ρίκο 103-93: Με αντεπίθεση και πέντε «διψήφιους» η αντίπαλος της Εθνικής

Αν και το Πουέρτο Ρίκο προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο και να βάλει δύσκολα στους Καναδούς, στο δεύτερο μισό του φιλικού αγώνα «μίλησε» ο νόμος του φαβορί.

Βέβαια για να φτάσουν στο σημείο οι Λατίνοι να είναι μέσα στο ματς και κοντά στο σκορ, έπαιξε ρόλο η πολυ καλή άμυνα του Αλβαράδο στον Σέι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 1:14 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Καναδά. Λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου και έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 24-7 πήρε διαφορά 23 πόντων (70-47) και έκτοτε δεν ανησύχησε καθόλου αναφορικά με την υπόθεση της νίκης.

Ο Ντίλον Μπρουκς με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Καναδά, ενώ «διψήφιοι» ήταν επίσης οι Αλεξάντερ-Γουόκερ (15π.), Λάιλς (15π.), Μπάρετ (14π., 7ριμπ., 4ασ.) και Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (14π., 6ασ., 3ριμπ.)

Για την ομάδα του Πουέρτο Ρίκο ο Χοσέ Αλβαράδο, εκτός από την καλή άμυνα πάνω στον σούπερ σταρ των Καναδών, πέτυχε 21 πόντους (2/6διπ., 5/10τρ., 2/2β.) με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ οι Κλαβέλ και Πινέιρο πρόσθεσαν από 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 46-40, 78-64, 103-93.