Κινδύνευσε στο φινάλε από την Ζάλγκιρις αλλά κέρδισε ο Ολυμπιακός

Στην πρώτη τους φετινή εμφάνιση μπροστά στο κοινό τους και λίγα 24ωρα πριν από το παιχνίδι με τον ΑΡΗ Midea (13/10 – 17:15), οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν ξανά πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους, με αποτέλεσμα στο τέλος να κινδυνέψουν να χάσουν ουσιαστικά ένα δικό τους παιχνίδι, παίρνοντας στο φινάλε τη νίκη επί της Ζάλγκιρις με το ζόρικο 74-68 για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο (21-6), διατηρώντας μάλιστα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα διψήφιες τιμές. Ωστόσο, στο τέλος τα πολλά λάθη (19 για 18 ασίστ), αλλά και το… εκνευριστικό νούμερο των 18 επιθετικών ριμπάουντ των Λιθουανών, επέτρεψαν στο σύνολο του Αντρέα Τρινκέρι να μειώσει μέχρι και το καλάθι στο 39′ (67-65), πριν αναλάβει δράση ο Σάσα Βεζένκοφ και με 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό να καθαρίσει την υπόθεση νίκης.

Κάπως έτσι και με… μπόλικο άγχος, οι Πειραιώτες πήραν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της φετινής Ευρωλίγκας, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να ολοκληρώνει το ματς με 17 πόντους (4/5 σουτ, 11/13β.) και 11 ριμπάουντ, με τον Εβάν Φουρνιέ να ακολουθεί σε απόδοση με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τα θετικά, πέραν της νίκης που ήταν και το ζητούμενο, η επιστροφή του Μουσταφά Φαλ μετά από 138 ημέρες, με τον Γάλλο σέντερ να πατάει παρκέ για 6:28′ και να μετρά 2 πόντους και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68.