Κύπελλο Γερμανίας: Η Μπάγερν κέρδισε άνετα την Ουλμ

Τον πρώτο μεγάλο στόχο της σεζόν κατέκτησε η Μπάγερν Μονάχου!

Οι Βαυαροί διέλυσαν με σκορ 81-65 την Ουλμ στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, κατακτώντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά (και πέμπτη συνολικά) το τρόπαιο!

Μετά από ένα σοκαριστικό πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Ουλμ πήρε προβάδισμα με double score (9-18), η ομάδα του Πάμπλο Λάσο «ξύπνησε» και απάντησε με ένα επιμέρους 26-10 στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα. Από εκεί και πέρα, η διαφορά όλο και ανέβαινε, μέχρι τον τελικό θρίαμβο της Μπάγερν.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο πρώην γκαρντ του Περιστερίου , Σιλβέν Φρανσίσκο, με 17 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Αντρέας Ομπστ και από 9 είχαν οι Σερτζ Ιμπάκα, Ελίας Χάρις και Βλάντιμιρ Λούτσιτς. Από τους ηττημένους, πάλεψαν με 17 πόντους έκαστος οι Χουάν Νούνιες και Ελ Τζέι Φιγκερόα.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 35-28, 59-47, 81-65