Λαύριο – Ολυμπιακός 75-103: Νίκη με «κατοστάρα» στο εξ αναβολής παιχνίδι της Basket League (vid)

Με φόρα από τη νέα νίκη επί του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός επικράτησε και στην έδρα του Λαυρίου, με 103-75 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 49-27, έφθασε σε μία άνετη νίκη επί του Λαυρίου, με πρωταγωνιστή για μία ακόμη φορά, τον Σάσα Βεζένκοφ.

Με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε λιγότερο από 20 λεπτά αγώνα, ο Βεζένκοφ οδήγησε την ομάδα του σε ένα ακόμη ματς, έχοντας δίπλα του πέντε παίκτες (Πίτερς, Σλούκας, Κάνααν, Παπανικολάου και Μπλακ) “διψήφιους” στο ματς. Ο Φλαγκ με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός συνέχισε έτσι το αήττητο σερί του στην Basket League, όπου έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα play off.