Λύγισε τη Μακάμπι και έκανε το 2/2 η Μονακό!

Λύγισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και έκανε το 2/2 στο ξεκίνημα της φετινής Ευρωλίγκας η Μονακό!
Μετά τη νίκη τους επί της Αρμάνι Μιλάνο στην πρεμιέρα, οι Μονεγάσκοι επιβλήθηκαν και των Ισραηλινών (85-79) για τη 2η αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του και ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να είναι πιο ψύχραιμη και πιο εύστοχη, μπαίνοντας στην «τελική ευθεία».
Υπερπολύτιμος για τους νικητές ο Παπαγιάννης, ο οποίος πλησίασε το double-double με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ οι Τζέιμς και Οκόμπο πρόσθεσαν από 17 πόντους. Από την άλλη, για τη Μακάμπι, δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες των Λόιντ (16π), Χορντ (13π, 7 ριμπ) και Ριβέρο (13π).
Το ματς:
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μονακό να προηγείται με 5-1 και 7-3, έχοντας για σκόρερς της τους Στραζέλ και Zαϊτέ, ενώ η Μακάμπι απάντησε με σερί 6-0, περνώντας μπροστά με 9-7. Με τρεις εύστοχες βολές του Λόιντ και ένα ακόμα καλάθι από τον Χόαρντ, οι φιλοξενούμενοι πήγαν για πρώτη φορά στο +5 (9-14), όμως η Μονακό με συνεχόμενους πόντους του Τζέιμς και με τα πρώτα καλάθια του Παπαγιάννη, προηγήθηκε με 19-15. Ο Έλληνας σέντερ έφτασε νωρίς τους 6, διαμορφώνοντας το 21-21, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Γιοκουμπάιτις, για το 21-23.

Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς πόντο στα δύο πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με +7 (21-28), ενώ ένα τρίποντο του Λόιντ τους χάρισε για πρώτη φορά στο ματς διψήφιο προβάδισμα (23-33). Η Μονακό αντέδρασε με σερί 14-7, πλησιάζοντας σε «απόσταση βολής» (37-40), ενώ η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Μακάμπι να έχει προβάδισμα 5 πόντων (41-46).

Οι Ισραηλινοί διατηρήθηκαν σε «απόσταση ασφαλείας» στα τέσσερα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τη Μονακό να αντεπιτίθεται και με τον Μοτεγιούνας να σκοράρει 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους, πέρασε μπροστά με 53-52. Ο Μπλόσομγκεϊμ με τρίποντο διαμόρφωσε το 58-54 και ο Ντιαλό έκανε το 60-54, ο Ντιμπαρτολομέο μείωσε σε 62-59 με τρίποντο και ο Οκόμπο σκόραρε με τον ίδιο τρόπο, για το 65-60 του τρίτου δεκαλέπτου.
Με πέντε αναπάντητους πόντους από Οκόμπο και Μπλόσομγκεϊμ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η Μονακό ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (70-60), όμως η Μακάμπι δεν άργησε να απαντήσει, μειώνοντας σε 72-69 με τρίποντο του Μπλατ και συνεχόμενα καλάθια του Χόρντ. Η Μονακό παρέμεινε στη… θέση του οδηγού μέχρι και την «τελική ευθεία», με τους Ριβέρο και Λόιντ να μειώνουν σε 78-75 και 80-77, πριν ο Οκόμπο ευστοχήσει σε μεγάλο τρίποντο, για το 83-77 και με 1,5 λεπτό να απομένει για το φινάλε. Τελικά, η Μονακό προστάτευσε το μικρό της προβάδισμα και πανηγύρισε τη νίκη με 85-79, κάνοντας το 2/2 στο ξεκίνημα της φετινής Ευρωλίγκας!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-46, 65-60, 85-79