ΑΡΗΣ Midea με… δύο πρόσωπα και ήττα στη πρόβα τζενεράλε!

Δυναμική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, αμυντική ισορροπία… σε έλλειψη στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ Midea να γνωρίσει την ήττα στη πρόβα-τζενεράλε κόντρα στη Καρδίτσα (69-74). Με τους Λαζέφσκι, Χοτζ, Τολιόπουλο, Χατζηδάκη να απουσιάζουν, τους Μπανκς-Γούντμπερι να αποβάλλονται με πέντε φάουλ και τον Μαντζούκα να αποχωρεί για τα αποδυτήρια, οι “Κιτρινόμαυροι” δεν είχαν λύσεις στο φινάλε για να πάρουν φιλική νίκη στο φινάλε της προετοιμασίας.

Το ματς:

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έκαναν το πιο δυνατό τους ξεκίνημα στους φετινούς αγώνες προετοιμασίας, καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα προηγήθηκαν με 14-2, αναγκάζοντας τον Νίκο Πανανικολόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ εκ μέρους της Καρδίτσας. Με τον Νόλεϊ να έχει σκοράρει 8 πόντους με δύο τρίποντα και τον Μαντζούκα να ακολουθεί με 6 πόντους, οι “Κιτρινόμαυροι” έφτασαν στο +13 (17-4) στο 5′. Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο πεντάλεπτο, με τις ομάδες να καταφεύγουν στις βολές, αλλά το δίδυμο Νόλεϊ-Μαντζούκα να μην αστειεύεται και το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει τον ΑΡΗ Midea να συντηρεί αυτό το +13 (26-13).

Ο πρώην παίκτης των “Κιτρινόμαυρων”, Νόα Χόρκλερ, έλαβε δράση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους 7-0, μείωσε σε 29-20. Κάπου εκεί, ο Λάντερς Νόλεϊ απάντησε με το ίδιο νόμισμα, αφού με τρία όμορφα τελειώματα κοντά στο καλάθι, ξανά έστειλε τη διαφορά στο +13 (38-25). Το… πίνγκ-πονγκ στο σκοράρισμα συνεχίστηκε, με τον Λευτέρη Μαντζούκα να παίρνει τα ηνία και να στέλνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως τότε (43-27), με πέντε ακόμα προσωπικούς της πόντους. Το τρίποντο του Λιούις διαμόρφωσε το 43-30 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον ΑΡΗ Midea που εμφανίστηκε διπρόσωπος. Μπορεί να έστειλε τη διαφορά στο +18 (50-32), παίζοντας καλή άμυνα ως το 25′, αλλά από ‘κει και πέρα δέχθηκε ένα… αναπάντητο 15-0. Πολλά τα προβλήματα στη δημιουργία όταν απουσίαζε από το παρκέ ο Ντε Τζούλιους, ο οποίος μάλιστα ήταν αυτός που με buzzer beater έκοψε το σερί της Θεσσαλικής ομάδας, στέλνοντας τις δύο ομάδες με σκορ 53-48 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η Καρδίτσα συνέχισε την αντεπίθεση της, με τον ΑΡΗ Midea να παρουσιάζει όλο και μεγαλύτερο δημιουργικό πρόβλημα. για πρώτη φορά, ο Κασσελάκης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (58-60), αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν αντίδραση και έφτασαν στο 63-60 στο 35’. Από ‘κει και πέρα, δέχθηκαν ένα επιμέρους 3-12, αφού ό,τι και αν προσπαθούσαν να κάνουν στην επίθεση, δεν κατέληγε στο καλάθι. Η λήξη βρήκε των 40 λεπτών βρήκε τον ΑΡΗ να χάνει με 69-74.

Δεκάλεπτα: 26-13, 43-30, 53-48, 69-74

ΑΡΗΣ MIDEA: Μπανκς 2 (4ρ., 2ασ., 3κλ.), Νόλει 26 (4/6τρ., 4ρ., 2κλ.), ΝτεΤζούλιους 10 (2/3τρ., 3ασ., Καζαμίας, Μποχωρίδης 7 (1τρ., 5ρ., 3κλ.), Γκιουζέλης 5 (1τρ.), Κλέι 2 (3ρ., 2ασ.), Γούντμπερι 3, Ρόμπερτς 2 (5r.), Μαντζούκας 12 (1τρ.).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΙΑΠΩΝΙΚΗ: Πλώτας 4, Λούις 15 (3τρ.), Χόρκλερ 15 (1), Allen, Δίπλαρος 5 (1), Γουότσον 12, Κασελάκης 13 (1), Χρηστίδης 4, Καμπερίδης 6 (2).