Με την… αύρα του 22ου τίτλου, «περίπατος» του ΑΡΗ

από Σταμάτης Μουρελής

Με τον 22ο τίτλο να κρέμεται από την οροφή του Αλεξανδρείου και τον Νίκο Γκάλη στην κερκίδα, δεν γινόνταν να χάσει ο ΑΡΗΣ. Έτσι και έγινε με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να κάνει έναν «περίπατο» απέναντι στον προμηθέμα νικώντας με 95-79.
Ένα αποτέλεσμα δυστυχώς που δεν άλλαξε την θέση του ΑΡηΗ στην βαθμολογία, μιας και μετά την νίκη του Κολοσσού οι «κίτρινοι» είναι στην 8η θέση και περιμένουν φυσικά να δουν τι θα γίνει με την έφεση στο ΑΣΕΑΔ για το παιχνίδι με το Περιστέρι.
Ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε στο παρκέ από το πρώτο λεπτό του αγώνα, χάρη στους εξαιρετικούς σήμερα Χόρκλερ, Γκούντγουιν, Τολιόπουλο, Μητρου Λονγκ και Νότε.
Οι «κίτρινοι» χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα, έβγαλαν εκτός αγώνα τον Κάουαν και προηγήθηκαν με 19-9 στο 6ο λεπτό και με 26-11 στο 8ο λεπτό, πριν το 28-17 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύερη περίοδο ο Προμηθέας αντέδρασε και μείωσε σε 45-40 χάρη στον Κουλμπόκα αλλά ο ΑΡΗΣ βρήκε τις λύσεις που έπρεπε για να μπορέσει να κρατήσει την διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +11 (51-40).
Στην τρίτη περίοδο οι «κίτρινοι» κυριάρχησαν σε όλες τα επίπεδα, κυρίως στην επίθεση όπου οι Πατρινοί δεν είχαν καμία αντίδραση για τους Γκούντγουιν και Χόρκλερ. Έτσι η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (68-49) στο 26ο λεπτό ενώ το 75-57 του 30ου λεπτού αποτύπωνε την αληθινή εικόνα του αγώνα.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έδειξε σημάδια χαλάρωσης, με τον Προμηθέα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 83-75 στο 37ο λεπτό. Εκεί χτύπησε το… καμπανάκι για τον Καστρίτη και οι παίκτες του ΑΡΗ μπήκαν αποφασισμένοι να το… τελειώσουν έτσι και έγινε φτάνοντας στο τελικό 95-77.
Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-40, 76-57, 95-79.