Μπάσκετ Νεανίδων: Διπλό επί του ΠΑΟΚ και 5ος ημιτελικός

Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του ΑΡΗ κέρδισε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 54-52 και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ σε 2-2.

Έτσι, όπα θα κριθούν στον πέμπτο ημιτελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί στο «Nick Galis Hall». Τα κορίτσια του Σίμου Συρόπουλου είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (29-40). Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντεπιτεθεί, όμως ο ΑΡΗΣ κράτησε τη νίκη.

Η Δροσούνη με 13 πόντους, η Κυρπιζλίδου με 12 και η Εφραιμίδου με 11 ήταν οι πρώτες σκόρερ του ΑΡΗ.

Τα δεκάλεπτα: 12-23,29-40, 40-47, 52-54

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης – Βασιλειάδης): Σοφιανάκου 9, Στεφανάκη Ε. 12(1), Γρηγορίου, Τόλη 11, Στεφανάκη Ι. 13, Σούμπαση, Τόγια, Κουκουναρίδου, Κεσίδου 5(1), Πολύμερου 2.

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος – Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 5(1), Κυρπιζλίδου 12, Παρακεντέ 3(1), Κουμαντσιώτου 8, Παπαχρήστου, Δροσούνη 13(1), Βλάχου Μαρ. 2, Εφραιμίδου 11(3).