Μπάσκετ Νεανίδων: Στον τελικό ο ΑΡΗΣ, 3-0 επί του ΠΑΟΚ

από Σταμάτης Μουρελής

Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του ΑΡΗ κέρδισε με 51-44 τον ΠΑΟΚ και έκανε το 3-0 στην ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ. Τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη πήραν την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθλητικό Συκεών, ο οποίος μεταφέρει το υπέρ του 2-0 από την κανονική περίοδο.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 10-15 στο δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ πέρασε με 26-22 στο ημίχρονο και κράτησε το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (37-34). Ο ΑΡΗΣ έμεινε μπροστά στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη, μαζί με την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-22, 37-34, 51-44.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη – Λέκος): Μπαλτζή, Κερασοβίτη 13(1), Παρακεντέ 12(1), Βαλαβάνη 7, Τσαχτσίρα, Γκατζιώνη, Καλόγηρου 8(2), Παπαχρήστου, Ρίμπα, Γιάνταη, Τόλιου 11, Αδαμίδου.

ΠΑΟΚ (Γκογκάκης – Καμπίτση): Πουρπουτίδου, Μηνοβγίδου 3(1), Στεφανάκη 23(3), Γρηγορίου 2, Τόλη, Ζουμπούλη, Ντολοπούλου 2, Τόγια 3, Αντωνίου 9(1), Κουκουναρίδου 2, Πολύμερου.

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!