Μπάσκετ Παίδων: Έκαναν το πρώτο βήμα

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ κέρδισε με 54-62 τη Βεργίνα και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα θα δώσει τον επαναληπτικό στο «Nick Galis Hall» και έχει «αέρα» οκτώ πόντων από την αποψινή (23/6) επικράτηση.

Ο ΑΡΗΣ πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (4-17) αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και μείωσαν σε 26-28. Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο και πήραν μία διαφορά, που τους χάρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 4-17, 26-28, 43-45, 54-62.

ΒΕΡΓΙΝΑ: Τσιούκης, Μίχος 2, Παπαϊωάννου 18, Δαφνητίδης Α. 12 (2), Θεολόγου 2, Αλεξάκης, Τραγιαννίδης 6,  Δαλαμπίρας, Δαφνητίδης Στ. 6 (2), Αλεξίου, Παπαργυρίου 6, Γιαννακούδης 2.

ΑΡΗΣ: Δαλκιτσής 2, Κρυσταλλίδης, Μετριτίδης, Καζαμίας, Τσιλιγκαρίδης Στ. 4, Σκουλαριώτης 20 (4), Τσιλιγγαρίδης Λ. 2, Λαμπρόπουλος 8, Κογιός 6, Βλάχος, Γεροκώστας 22, Ζανής.