Μπήκε… φουριόζα με 100άρα στο «Ακρόπολις» η Εθνική (vid)

Θετικό ξεκίνημα για την Εθνική μας στο τουρνουά «Ακρόπολις», επικράτησε 101-78 της Πολωνίας, όντας ανώτερη και έχοντας διψήφια υπέρ της διαφορά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για τη «γαλανόλευκη» Γιάννης (24π), Ντόρσεϊ (19π), Παπαπέτρου (12π) και Κώστας Αντετοκούνμπο (11π), ενώ για τους ηττημένους πρωταγωνίστησαν οι Πονίτκα (15π) και Σοκολόφσκι (13π).

Με Καλάθης, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννη, και Κώστα Αντετοκούνμπο ξεκίνησε την αναμέτρηση η Εθνική μας, μπαίνοντας ορεξάτη σε επίθεση και άμυνα. Δεν επέτρεψε στους Πολωνούς να σκοράρουν ούτε πόντο στα πρώτα τρία λεπτά, παίρνοντας προβάδισμα 8-0 με δύο τρίποντα από Καλάθη και Γιάννη. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (12-2) ήρθε στο 4’, με τη «γαλανόλευκη» να κυριαρχεί και να επιβάλει τον ρυθμό της.

Μετά από μια υπέροχη φάση, ο Καλάθης «σέρβιρε» στον Κώστα Αντετοκούνμπο, ο οποίος κάρφωσε εντυπωσιακά για το 18-2, στο 6’, ενώ στη συνέχεια οι Πολωνοί μείωσαν σε 21-7 με τον Σοκολόφσκι. Παρά τις αλλαγές του Ιτούδη, η Εθνική μας δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 27-10!

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με σερί 15-0 και συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα της Πολωνίας, με την Εθνική μας να μην πετυχαίνει καλάθι για σχεδόν τέσσερα λεπτά. Η κακή περιφερειακή άμυνα της ομάδας του Ιτούδη και η αστοχία στην επίθεση, έφερε ένα επί μέρους σκορ 25-5 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν μέχρι και να προηγούνται στο 16’ (32-34) με τρίποντο του Πονίτκα. Κάπου εκεί, η Εθνική μας αντέδρασε και με πρωταγωνιστές Γιάννη και Ντόρσεϊ, έφτιαξε δικό της σερί 18-3, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13ών πόντων (50-37).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Γιάννη να διαμορφώνει το 56-39, φτάνοντας τους 21 προσωπικούς πόντους, ενώ ο Καλάθης με όμορφο λέι απ στο 22’ μας έβαλε στο +15 (58-43). Έχοντας σαφώς καλύτερη αμυντική εικόνα σε σύγκριση με αυτή του δευτέρου δεκαλέπτου, η Ελλάδα διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την υπέρ της διαφορά, πριν οι Πολωνοί μειώσουν σε 69-59, με τη λήξη της περιόδου.

To τέταρτο δεκάλεπτο εκκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 69-61 και τους διεθνείς μας βρίσκουν ξανά ρυθμό στην επίθεση, ξεφεύγοντας με 82-66 στο 34′. Ο Λερεντζάκης με συνεχόμενους πόντους και ο Θανάσης με εντυπωσιακό κάρφωμα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (89-72), ενώ ο Ντόρσεϊ με δύο διαδοχικά δικά του τρίποντα, διαμόρφωσε το 96-72. Τελικά, η Εθνική ξεπέρασε τους 100 πόντους και επικράτησε με 101-78, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στην αυριανή (18/8, 21:00) αναμέτρηση με την Τουρκία!