Μπλακ άουτ και ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Μπολόνια

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στη Μπολόνια από το -14 και έφερε το ματς στα μέτρα του (55-57), ωστόσο έπαθε μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά και παραδόθηκε στη Βίρτους, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 74-64.
Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά τα δύο πρώτα λεπτά και βρήκε, ωστόσο σταδιακά η Βίρτους έβρισκε πολύ εύκολες λύσεις επιθετικά με Σενγκέλια και Ζαϊτέ, πηγαίνοντας στο +5 (12-7). Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλευόταν τα λάθη των Ιταλών και ήταν άστοχος, με αποτέλεσμα γρήγορα το +5 (14-9) να γίνει +9 (18-9) με καταπληκτικό Σενγκέλια σε αυτό το διάστημα. Τελικά, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του Λι στο 18-11 για τους «πράσινους» που έδειχναν κακό πρόσωπο

Πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο η Βίρτους ξέφυγε για πρώτη φορά στο +12 (23-11) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπάκο και έπειτα στο +14 μετά από συνεχόμενα λάθη των «πρασίνων» και πόντους του Λούντμπεργκ (27-13). Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός βρήκε δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γκριγκόνις και Γουόλτερς, μειώνοντας στους 8 (27-19), με τον Μπέικον να βάζει το τρίτο στη σειρά για το 27-22. Η Βίρτους είχε απάντηση με Χάκετ και Ζαϊτέ να επαναφέρουν το +10 (34-24), πριν ο Οτζελέγε γράψει και πάλι το +12 (40-28). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +13 των γηπεδούχων (43-30).
Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 5-0 δια χειρός Μπέικον και Λι μείωσε στους 8 (43-35), πριν ο Γουόλτερς ρίξει τη διαφορά και στους 5 (44-39). Ένα 5-0 επιμέρους σκορ της Βίρτους με τρίποντο του Χάκετ και καλάθι του Ζαϊτέ επανέφερε το διψήφιο προβάδισμα των Ιταλών (49-39), με τον Γουόλτερς να μειώνει και πάλι στους 7 (52-45) και τον Πονίτκα να βάζει γκολ φάουλ για το 52-48. Τελικά, με μεγάλο σουτ του Πολωνού η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 55-51.
Πολύ γρήγορα στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στον πόντο (55-54) με τρίποντο του Γουίλιαμς, πριν προσπεράσει με τρίποντο του Πονίτκα (55-57). Οι πράσινοι έχαναν με κακές επιλογές ευκαιρίες να επεκτείνουν το σερί τους, και ένα επιμέρους 9-0 της Βίρτους με Κορντινιέ και Τεόντοσιτς την έφερε ξανά μπροστά με καλή διαφορά (64-57), πριν ο Σενγκέλια επαναφέρει το διψήφιο προβάδισμα (69-57). Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός δεν είχε αντίδραση και ηττήθηκε άνετα με 74-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-30, 55-51, 74-64