Μυθικός Ντουράντ “λύγισε” τον Γιάννη (vids)

Μια νίκη από τους τελικούς της Ανατολής απέχουν οι ΝετςΠαρά την απουσία του Κάιρι Ίρβινγκ και με τον Τζέιμς Χάρντεν να επιστρέφει εμφανώς ανέτοιμος, επικράτησαν 114-108 των Μπακς και έκαναν το 3-2.

Μυθική εμφάνιση έκανε ο Κέβιν Ντουράντ, που δίχως να ξεκουραστεί δευτερόλεπτο (!) είχε ένα απίθανο τριπλ νταμπλ με 49 πόντους (13/16 βολές, 12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη. Σπουδαία βοήθεια πήρε και από τον Τζεφ Γκριν που είχε 27 πόντους με 7/8 τρίποντα.

Οι Μπακς έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι, καθώς επτά λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έδειχναν κυρίαρχοι με διαφορά στο +17 (57-74). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του έχοντας 34 πόντους (4/7 βολές, 12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 4 λάθη σε 42 λεπτά, αλλά μια λάθος συνεννόηση με τον Κρις Μίντλετον σε κρίσιμη επίθεση με την ομάδα του στο -2 αποδείχτηκε καταδικαστική. Ο τελευταίος είχε 25 πόντους αλλά με 8/22 σουτ.

Το έκτο ματς της σειράς θα γίνει ξημερώματα της Παρασκευής (3:30) στο Μιλγουόκι.