Νίκη για Ερυθρό Αστέρα, άγχος… για Μπασκόνια

Ένα δεκάλεπτο άντεξε στο Βελιγράδι η Μπασκόνια, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει τον έλεγχο και τη νίκη (74-63).
Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την Μπασκόνια, η οποία προηγήθηκε 7-0 στα πρώτα λεπτά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε, μαζί και ο ρυθμός του ματς, αλλά οι Βάσκοι έφτασαν ακόμη και στο +8 (16-24), με τον Νέντοβιτς να διαμορφώνει το 21-26 της πρώτης περιόδου.
Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι Ισπανοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +12 (23-35), στο 12’. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα και με μπροστάρη τον Μπέντιλ έκαναν σερί 14-0 για το προβάδισμα (37-35), στο 19’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν ένα τρίποντο του Χάουαρντ, με τον Ντόμπριτς να στέλνει στα αποδυτήρια τον Ερυθρό Αστέρα με το υπέρ του 39-38.
Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας στο +10 (50-40), το οποίο διατήρησε (53-43), μέχρι το 27’. Η Μπασκόνια αντέδρασε και μείωσε (55-49), με τον Μάρτιν να διαμορφώνει το 57-49 της τρίτης περιόδου.
Με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +11 (62-51), στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη, με τον Ερυθρό Αστέρα να είχε τα ηνία και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 74-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 39-38, 57-49, 74-63