Νίκη για την ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ (vid)

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Ανγκόλα και Παππά, η ΑΕΚ πήρε σπουδαία νίκη με 72-67 του ΠΑΟΚ στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, εκείνο που έκανε τη διαφορά και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της «Ένωσης» ήταν η τρίτη περίοδος, εκεί όπου η ομάδα του Δέδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 25-10, βάζοντας τις βάσεις για το έκτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν (6-6).

Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν οι Χάμερ (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Γκρίφιν (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), οι οποίοι πήραν στις πλάτες τους την «Ένωση» στο δεύτερο ημίχρονο και την οδήγησαν σε μια μεγάλη νίκη. Από κοντά ακολούθησαν και οι Κουζέλογλου (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Κολόμ (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Για τον ΠΑΟΚ που υποχώρησε στο 5-7, βάζοντας τέλος σε ένα σερί δύο νικών, ξεχώρισαν οι Τζόουνς (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6/13 εντός πεδιάς) και Μάντζαρης (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: 72-67