Νίκη επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο (91-82)

Ο ΑΡΗΣ έκανε το «3 στα 3» στους φιλικούς αγώνες του, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 91-82 στο Ιβανώφειο.

Μετά από την πρώτη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε το προβάδισμα σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια. Με ευστοχία έξω από τα 6.75 (14 τρίποντα), έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 15 πόντους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-5, όμως με σερί 10-0 ο ΑΡΗΣ πέρασε 10-15. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν την άμυνά τους και με τον Έρικ Λόκετ να σκοράρει, έκαναν ένα επιμέρους 2-11 για να περάσουν με 27-34. Ο Όμηρος Νετζήπογλου πήρε τη σκυτάλη και ο ΑΡΗΣ έκλεισε το ημίχρονο στο 40-50.

Με συνεχόμενα τρίποντα και βολές, ο Ηρακλής μείωσε σε 58-59. Όμως ακολούθησε ένα σερί 0-8 για το 58-67. Ο ΑΡΗΣ κράτησε το προβάδισμα με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Ολίβιε Χάνλαν και Ζίριους Γουίλιαμς και ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 1-12, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-71.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άντονι Κάουαν πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες (11 πόντους σ’ αυτό το διάστημα). Με καλή άμυνα ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους (68-83) και κράτησε τη νίκη.

Διαιτητές: Φούφης, Τζιοπάνος, Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 40-50, 60-71, 82-91

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 15, Σκορδίλης 2, Φίνκε 8(1), Φίλλιος 1, Αγραβάνης 3, Τέιλορ 19(6), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 9(2), Τέρνερ, Παπαδάκης, Λιντς 21.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζούστον 6, Κάουαν Jr. 21(3), Σιδηροηλίας, Πετανίδης 2, Λόκετ 10(2), Νετζήπογλου 11(1), Γουίλιαμς 17(3), Χάνλαν 21(5), Κώττας 3.