Ξεκούραστη κατοστάρα για τις ΗΠΑ με το Νότιο Σουδάν (vid)

Άνετα στο 2/2 οι ΗΠΑ.
Το Νότιο Σουδάν έμεινε σχεδόν ένα δεκάλεπτο στο ματς με την Team USA, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη (103-86), για το απόλυτο στον τρίτο όμιλο και την εξασφάλιση της πρώτης θέσης ενόψει των προημιτελικών των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πέντε παίκτες από την ομάδα του Στιβ Κερ ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε άλλους 14π.
Από τους Αφρικανούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 1-1, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νούνι Ομότ με 24 πόντους, με τον νέο παίκτης της Παρτίζαν, Κάρλικ Τζόουνς, να τελειώσει το παιχνίδια με 18π. και 7 ασίστ.
Περίπου επτά λεπτά έμεινε στην αναμέτρηση το Νότιο Σουδάν (16-12), με τις ΗΠΑ να πατούν το… γκάζι και να κλείνουν στην πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10-2 και στο +12 (26-14). Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Team USA να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +19 (55-36).
Στον ίδιο καλό ρυθμό συνέχισαν και οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, με τους Αφρικανούς να προβάλουν όσο μπορούν την αντίστασή τους και να ροκανίζουν στο +16 (73-57) την απόσταση των παικτών του Κερ, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Όπως είναι φυσικό, το τέταρτο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα με τις ΗΠΑ να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 103-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 55-36, 73-57, 103-86