Ο Μπλούμπεργκς έδωσε ώθηση και ξεπέρασε τον μέσο όρο του σε… 8 λεπτά

Είχε κι αυτός την συνεισφορά του για το “διπλό” στην Πάτρα… Ο λόγος για τον Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς ο οποίος ήταν ο δεύτερος σκόρερ (17 πόντους) του ΑΡΗ αλλά και ο δεύτερος πολυτιμότερος (21 στο ranking) της ομάδας, βάσει ranking. Για το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο με εκείνο το 16-31 υπέρ των “κιτρίνων”, ο Μπλούμπεργκς έπαιξε σημαντικό ρόλο και έδωσε ώθηση, αφού στην πρώτη περίοδο ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΑΡΗ με 10 πόντους.

Μάλιστα, ο Λετονός ξεπέρασε τον δικό του μέσο όρο σκοραρίσματος στα πρώτα 8 λεπτά του ματς, δείχνοντας πως μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Στο 8′ του αγώνα (σ.σ. 16-26 το σκορ), ήδη είχε φτάσει τους 10 πόντους, την στιγμή που ο φετινός μέσος όρος σκοραρίσματος του Λετονού στο πρωτάθλημα ήταν οι 9 πόντους ανά ματς. Τελείωσε τον αγώνα της Πέμπτης με 17 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα αλλά και τρία κοψίματα.