Ο Παναθηναϊκός 2-1 το Περιστέρι (vid)

Ξανά μπροστά ο Παναθηναϊκός!
Οι «πράσινοι» αντέδρασαν μετά την ήττα στο «Ανδρέας Παπανδρέου και νίκησαν με σκορ 89-80 το Περιστέρι, κάνοντας το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά της Basket League!

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο πρώτο ημίχρονο (49-49), όμως ξέσπασε στην τρίτη περίοδο όπου έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 27-10 και «καθάρισε» τη νίκη πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ.
0
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ματέους Πονίτκα, που είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε μία ακόμη πληθωρική εμφάνιση. 20 πόντους πέτυχε ο εξαιρετικός στο πρώτο μέρος Μάριους Γκριγκόνις, ενώ 16 είχε ο Λι που βοήθησε πολύ στο δεύτερο μέρος. Κομβική η συνεισφορά του Αγραβάνη, που έβαλε 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέβασε την ένταση της άμυνας των «πρασίνων».
Από πλευράς των φιλοξενούμενων, που έδειξαν και πάλι πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο ειδικά στο πρώτο μέρος, 19 πόντους είχε ο Σιλβέν Φρανσίσκο, 13 ο Ντένμον και 12 ο Μωραΐτης.
Το επόμενο ματς, στην έδρα του Περιστερίου, είναι προγραμματισμένο για το ερχόμενο Σάββατο (27/5, 19:15).

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59. 89-80

Aναλυτικά στατιστικά του ματς εδώ

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!