«Πάγωσε» την Παρτίζαν στο… καμίνι του Βελιγραδίου η Μπαρτσελόνα

Έβαλε στο… στοπ στην Παρτίζαν η Μπαρτσελόνα!

Με κυριαρχικό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος και πρωταγωνιστές τους Λαπροβίτολα και Μίροτιτς, οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν 89-80, μέσα στην… καυτή «Σταρκ Αρίνα» του Βελιγραδίου.
Στο 21-10 ανέβηκαν οι Καταλανοί, παραμένοντας σταθερά στην πρώτη τετράδα, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να υποχωρεί στο 17-14.

Με 25 πόντους και 7 ασίστ ολοκλήρωσε το ματς ο Αργεντινός, ενώ από την άλλη ο Μαυροβούνιος είχε 19π. και 8 ριμπάουντ, για το σύνολο του Γιασικεβίτσιους.

Πρώτος σκόρερ για τους Σέρβους ήταν ο Έξουμ με 24 πόντους. Στα… ρηχά ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος σε 20:50’’ είχε 2 πόντους (1/4διπ.) και 1 ασίστ.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα και να φτάνει στο +4 (13-17), στο 6’. Η Παρτίζαν κρατούνταν επιθετικά από Νάναλι και ΛεΝτέι, αλλά οι Καταλανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (21-25).

Αλλαγή… σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά, ο «ζεστός» Έξουμ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήγαν στο +5 (32-27) και στη συνέχεια ο ΛεΝτέι τους έστειλε ακόμη και στο +8 (40-32), στο 15’. Στη συνέχεια, οι «μπλαουγκράνα» βελτιώθηκαν αμυντικά και χάρη στους Λαπροβίτολα και Χίγκινς μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (45-44), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Φορτσάτο ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα, η οποία με επιμέρους σκορ 2-11 πήγε αρχικά +8 (47-55), ενώ στη συνέχεια οι Μίροτιτς και Λαπροβίτολα την έστειλαν στο +12 (49-61), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Παρτίζαν βρήκε σκορ με Πάντερ και Έξουμ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8 (58-66).

Στο αρχικό 5-0 της Παρτίζαν απάντησε η Μπαρτσελόνα διατηρώντας το +8 (63-71), μέχρι το 33’. Στη συνέχεια, ο Έξουμ προσπάθησε να κρατήσει τους γηπεδούχους στο ματς (70-73), μέχρι το 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Καταλανοί πήραν τον έλεγχο με Λαπροβίτολα και Μίροτιτς, φτάνοντας στο +10 (71-81), στο 38’. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι… παραδόθηκαν και έτσι η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με το τελικό 80-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-44, 58-66, 80-89