Πήγε για την ανατροπή, πλήρωσε την αστοχία του

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την δεύτερη του ήττα στο Eurocup αφού έχασε με 68-63 από την Τουρκ Τέλεκομ, «πληρώνοντας» την αστοχία του στα κρίσιμα σημεία αλλά και ένα πεντάλεπτο που έμεινε άποντος. Εξαιρετικός Ρόμπερς, βοήθησαν στο δεύτερο Νόλει και ΝτεΤζούλιους επιθετικά.

Η… κακή μέρα από το πρωί φαίνεται και στον ΑΡΗ τα τρία φάουλ του Μπανκς μετά από 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα ήταν ότι χειρότερο. Η Τουρκ Τέλεκομ πήρε από την αρχή το προβάδισμα, μιας και οι «κίτρινοι» ήταν νευρικοί και άστοχοι. Το σκορ έγινε 7-16 και 11-21 πριν το 13-21 που ήταν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να είναι άστοχος ειδικά από το τρίποντο, με αποτέλεσμα να μείνει άποντος για τα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Τουρκ Τέλεκομ να φτάσει την διαφορά στους 17 πόντους (13-30). Η είσοδος του Ρόμπερτς έδωσε ώθηση στον ΑΡΗ μιας και ο Αμερικανος σκόραρε για πρώτη φορά για τους «κίτρινους» στην δεύτερη περίοδο ενώ ήρθε και το πρώτο εύστοχο τρίποντο μετά από επτά άστοχα, από τον ΝτεΤζούλιους για το 20-30. Αλλά το σερί δεν είχε συνέχεια, ο Ρόμπερτς επιθετικά ήταν απελπιστικά μόνος του με τους γηπεδούχους να έχουν 1/8 τρίποντα και το τραγικό 12,5%.
Η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έκλεισε στους 10 πόντους (26-36), με τον ΑΡΗ Midea να έχει σαφέστατα επιθετικό πρόβλημα.
Οι «κίτρινοι» με την έναρξη της τρίτης περιόδου έδειξαν αντίδραση. Ο Νόλει αρχικά πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα, την ίδια στιγμή που αμυντικά το δίδυμο Τολιοπουλου-Μποχωρίδη οδήγησε σε πίεση πάνω στους παίκτες της Τουρκ, οι οποίοι άρχισαν να χάνουν σουτ και ριμπάουντ. Έτσι η διαφορά άρχισε να μειώνοντας και έφτασε στον… πόντο (44-45) στο 27ο λεπτό, με τον ΑΡΗ να κάνει ένα επιμέρους 18-9. Με βολές του Μποχωρίδη στα 39΄΄ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 46-45, ο Ρόμπερτς με μία βολή έκανε το 47-45, πριν το 47-47 της τρίτης περιόδου.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε εκ νέου με 49-47 και με 52-50 με την Τουρκ χάρη στον Μπράουν να βρίσκει λύσεις για να παίρνει και πάλι το προβάδισμα. Οι «κίτρινοι» μέσα από την άμυνα τους παρέμειναν κοντά στο σκορ, είχαν ευκαιρίες για να προηγηθούν ενώ ο Ακπινάρ στο τέλος έδωσε λύσεις τους Τούρκους για να κρατήσουν το προβάδισμα και να κερδίσουν με 63-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 26-36, 47-47, 63-68

ΑΡΗΣ MIdea (Καστρίτης): Μπανκς 4, Νόλι 13 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τολιόπουλος 8 (1/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2 ασίστ), Ντε Τζούλιους 12 (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Χατζηδάκης, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 3, Κλέι, Πουρλίδας, Γούντμπερι 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπερτς 14 (6/7 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5 (1)

Τουρκ Τέλεκομ (Τσαν): Χάιντεγκερ 3 (1), Ντουρμάζ 2, Άκπιναρ 13 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Αλεξάντερ 12 (5/12 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Μπράουν 17 (6/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Τουντζά, Αγκβά, Μπες, Χάνλαν 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 15 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Μακουντού