Πήγε να το… κλέψει αλλά στο τέλος δεν είχε τις δυνάμεις για την ανατροπή

από Σταμάτης Μουρελής

Η αποστολή του ΑΡΗ ήταν δύσκολη ακόμα και με πλήρες ρόστερ. Πόσο μάλλον με μόλις 8 παίκτες στην διάθεση του Γιάννη Καστρίτη, αφού εκτός ήταν Κέλι, Πουλιανίτης, Σχίζας και Σιδηροηλίας Αλλά οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να θέσουν σε εφαρμογή το… κόλπο με το οποίο πήραν την νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στον Παναθηναικό όταν είχαν επιστρέψει από το -19. Τώρα κόντρα στον Ολυμπιακό βρέθηκαν στο -20, ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο μέρος, μειώνοντας μέχρι και τους επτά πόντους έχοντας τον Χάνλαν σε «καυτή» μέρα, αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 76-87.
Από τον ΑΡΗ ο Χάνλαν ήταν εντυπωσιακός με 35 πόντους και 7/11 τρίποντα, ο Ουίλιαμς είχε 14 πόντους

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ξεφύγει στο πρώτο δεκάλεπτο με 11 πόντους διαφορά (14-25). Στην δεύτερη περίοδο οι «κίτρινοι» συνέχισαν να έχουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, με την διαφορά να αγγίζει το +20 (20-40). Παρά τις φωνές του Καστρίτη η εικόνα του ΑΡΗ δεν άλλαξε, αφού οι «κίτρινοι» αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην άμυνα αλλά και στην επίθεση η ομάδα δεν λειτουργούσε όπως θα έπρεπε. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, κλείνοντας στους 19 πόντους (33-51).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον ΑΡΗ ο οποίος βελτιώθηκε σημαντικά στην άμυνα, κρατώντας τον Ολυμπιακό μόλις στους 11 πόντους. Επιθετικά οι «κίτρινοι» δεν έδειξαν τρομερή βελτίωση αλλά όση ήταν αρκετά για να μειώσουν την διαφορά στους 12 πόντους (50-62) ενώ με τρίποντο του Χάνλαν στην τέταρτη περιόδο η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους μετά από αρκετή ώρα (53-62). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε για να προηγηθεί με 54-68, σε ένα σημείο όπου ο Καστρίτης δέχθηκε τεχνική ποινή από τους διαιτητές. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, μείωσε σε 60-70 στο 34ο λεπτό με τον Χάνλαν να δείχνει ασταμάτητος. Λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε στους επτά πόντους (68-75) στο 36΄και 30΄΄. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 5-0 (68-80), αλλά κάτι ανάλογο έκανε και ο ΑΡΗΣ για το 73-80 στο 38ο λεπτό. Αλλά οι «κίτρινοι» δεν είχαν τις δυνάμεις για την ολική ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 76-87.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87.