Πήρε το θρίλερ στο Βερολίνο η Μπαρτσελόνα

Μπορεί σε πολλά σημεία του παιχνιδιού να αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες, σε μία φανταστική αναμέτρηση, αλλά στο τέλος έφυγε από το διπλό την έδρα της Άλμπα η ψυχωμένη Μπαρτσελόνα (88-86).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να διαχειριστεί τη διαφορά που απέκτησε στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς, Λαπροβίτολα (16π., 6 ασίστ) και Χίγκινς (15π.) και πέτυχε μλια πολύ σημαντική νίκη στο Βερολίνο, ανεβαίνοντας στο 8-3 στη βαθμολογία της Euroleague.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς και Λαπροβίτολα έφτασαν γρήγορα στο 10-16 στο 6′, ενώ ένα λεπτό αργότερα έφτασαν και στο 13-24. Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 30-18 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Ότι δεν κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Άλμπα το έκαναν στο δεύτερο, μειώνοντας αρχικά στο -3 (29-32), ενώ στο 18’ πέρασαν και μπροστά με 41-39, με τον Κρίστ Κουμάτζε να βγαίνει μπροστά. Μάλιστα, το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Βερολίνου να προηγείται με 46-45.

Στην τρίτη περίοδο, οι Καταλανοί ήταν εξαιρετικοί και με μπροστάρη τον εντυπωσιακό Λαπροβίτολα ανέβασε με γεωμετρική πρόοδο τη διαφορά, φτάνοντας ακόμη και στο +15 (48-63). Σε εκείνο σημείο του παιχνιδιού η Άμπλα δεν μπορούσε να αντισταθεί στις ορέξεις των «μπλαουγκράνα», με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 71-57 υπέρ τους.

Οι Γερμανοί μπήκαν φουριόζοι στην τελευταία περίοδο, και με καθοριστικούς τους Μπλατ, Τσόσμαν και Λο, ψαλίδισαν τη διαφορά στο -5 (71-76). Ο Χίγκινς έφερε το παιχνίδι στο 81-71, ωστόσο οι Βερολινέζοι μείωσαν και πάλι στους έξι (75-81). Το φινάλε αποδείχθηκε δραματικό, με την Άλμπα να φέρνει το παιχνίδι στο καλάθι (84-85). Εν τέλει, οι παίκτες της Άλμπα δεν κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και ο Μίροτιτς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 87-84 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 88-86.

Με αυτόν τον τρόπο οι «μπλαουγκράνα» πέτυχαν μία μεγάλη, όπως αποδείχτηκε, νίκη και ανέβηκαν στο 8-3. Από την άλλη, η Άλμπα υποχώρησε στο 3-8 και στην τελευταία θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 46-45, 57-71, 86-88

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!