Πανιώνιος – ΑΕΚ 88-93: Απέφυγε «Ιστορικό» κάζο η Ένωση (vid)

Η Ένωση τα βρήκε σκούρα απέναντι στους «κυανέρυθρους» (ομάδα τρίτης κατηγορίας) και κινδύνεψε με ήττα-κάζο, όμως τελικά επικράτησε στην παράταση με σκορ 93-88 και εξασφάλισε την πρόκριση στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Περιστέρι bwin.

Ο Πανιώνιος των 0 ξένων δεν φοβήθηκε ούτε στιγμή απέναντι στην ΑΕΚ, είχε μέχρι και προβάδισμα 10 πόντων στο ματς, ενώ ακόμη και όταν η ΑΕΚ φάνηκε να αποκτά τον έλεγχο προς το τέλος (80-84), η ομάδα της Νέας Σμύρνης έβγαλε αντίδραση κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (84-84). Εκεί, ο Πανιώνιος λύγισε από την κούραση, αποχαιρετώντας με το κεφάλι ψηλά το Κύπελλο και δείχνοντας πως είναι έτοιμος για την επιστροφή στα «μεγάλα σαλόνια».
Η ΑΕΚ, από την άλλη, όχι μόνο προβλημάτισε με την κακή της εμφάνιση, που ήρθε να προστεθεί στην ήττα σοκ από το Λάυριο για την Basket League, αλλά ανησυχεί και έντονα για τους Μίτσελ και Μάιλς, που αποχώρησαν τραυματίες. Ειδικά η περίπτωση του Μίτσελ φάνηκε εκ πρώτης όψεως σοβαρή, και στην Ένωση κάθονται σε «αναμμένα κάρβουνα».
Το ματς
Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο ματς και με εξαιρετικό Σαχπατζίδη προηγήθηκε νωρίς με 9-6, με τον Μίτσελ να έχει απάντηση για το 9-9. Ο Σαχπατζίδης και πάλι έκανε το 11-9, όμως ο Φρέιζιερ ισοφάρισε σε 11-11. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και με Παπαδιονυσίου και Βεργίνη προηγήθηκαν με σκορ 20-16, πριν ο τελευταίος τους φέρει στο +8 (24-16). Οι «κυανέρυθροι» έφτασαν και στο +10 (28-18), πριν ο Μάιλς γράψει το τελικό 28-21 της πρώτης περιόδου.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο Χάλαρης έστειλε τον Πανιώνιο (32-23). Μίτσελ και Γιάνκοβιτς έβγαλαν αντίδραση για την ΑΕΚ, μειώνοντας σε 34-32, πριν ο Παπαδάκης ολοκληρώσει ένα 10-0 επιμέρους σκορ της Ένωσης για το 34-35. Ο Αντωνάκης με γκολ φάουλ έβαλε ξανά μπροστά τον Πανιώνιο (37-35), όμως ο Παπαδάκης απάντησε ξανά (37-38). Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ τριπόντων με Βεργίνη και Γιάνκοβιτς, με τον τελευταίο να γράφει το 43-44. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα Πανιωνίου.

Ένα γρήγορο 4-0 της ΑΕΚ με Γιάνκοβιτς και Μίτσελ έβαλε την Ένωση μπροστά στις αρχές του δευτέρου μέρους (46-48), όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε και ξανά με τον Βεργίνη πέρασε μπροστά (53-52). Έκει ήρθε η ώρα του Ξανθόπουλου, που έτρεξε ένα δικό του 4-0 για το 53-56. Η Ένωση ξέφυγε με 5 πόντους (55-60), όμως ξανά η ομάδα της Νέας Σμύρνης απάντησε και με Μάντζάρη και Σαχπατζίδη ανέκτησε το προβάδισμα (61-60), επεκτείνοντάς το με τον Βεργίνη στο +6 (69-63). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 71-67.

Η ΑΕΚ με τρίποντο του Παπαδάκη μείωσε σε 71-70, όμως ο Πανιώνιος με τον Σκάνδαλο πήγε ξανά στο +3 (74-71). Ο ΜακΓκριφ πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας στον 1 (76-75), πριν ισοφαρίσει σε 77-77 και φτάσει τους 10 σερί πόντους για το 77-81. Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν και μείωσαν και πάλι σε 80-81 με τον Μάντζαρη. Η ΑΕΚ με ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς φάνηκε να «καθαρίζει» (80-84), όμως με τον Μάντζαρη ο Πανιώνιος ισοφάρισε (84-84), στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μάντζαρης έβαλε δύο βολές για το 86-84, όμως ο Γουίλιαμς με τρίποντο έκανε το 86-87, γράφοντας με λέι απ το 86-89. Ο Πανιώνιος στο τέλος λύγισε από την κούραση, η ΑΕΚ έβαλε τις βολές και τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 88-93.
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84 (κ.δ.), 88-93 (παρ.)