Παρί – Ερυθρός Αστέρας 77-80: Οι Σέρβοι γύρισαν από το -13 και απέδρασαν από την Γαλλία

Πρεμιέρα με νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα στη φετινή EuroLeague, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πραγματοποιεί μεγάλη ανατροπή και να επικρατεί 80-77 της Παρί και να αποδρά από τη γαλλική πρωτεύουσα και από την κατάμεστη έδρα των νεοφώτιστων.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα 9 λάθη του Ερυθρού Αστέρα πριν το ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Σορτς (10 πόντοι σε 20 λεπτά) έχτισαν διψήφια διαφορά στα μέσα της τρίτης περιόδου (53-40, 25′). Οι Σέρβοι αντέδρασαν και μετέτρεψαν το ματς σε θρίλερ στην τελική ευθεία (58-58, 30′) με ηγετική παρουσία από τον Νεμάνια Νέντοβιτς.

Αλλεπάλληλες ανατροπές στην τέταρτη περίοδο, με τους Νίκολα Κάλινιτς και Λούκα Μίτροβιτς να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ για το 75-70 των ερυθρόλευκων (37′), οι οποίοι άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και “πέταξαν” για το Βελιγράδι με τη νίκη στις αποσκευές. Ο Αϊζέια Κάναν “κλείδωσε” το διπλό με δύο βολές στα 3.9″ για το τέλος, με τον Χιφί να έχει το τελευταίο σουτ, αλλά να μην προλαβαίνει καν να εκτελέσει.

Από την πλευρά του Ερυθρού Αστέρα, ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 21 πόντους με 5/6 τρίποντα και 3 ασίστ, με τον Αϊζέια Κάναν να προσθέτει 14 πόντους με 2/4 τρίποντα.

Για τους Παριζιάνους ξεχώρισαν οι Τι Τζέι Σορτς (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Ναντίρ Χιφί (12 πόντοι, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Ο Μάοντο Λο πρόσφερε 12 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Ο αγώνας
Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν η ομάδα που έκανε καλύτερη εκκίνηση στο ματς, με τον Τζοέλ Μπολομπόι να του δίνει προβάδισμα 8 πόντων (4-12, 3′), με την Παρί να ισορροπεί το ματς και να κλείνει με την πρώτη περιόδο με ισχνό προβάδισμα (18-17, 10′).

Τα εννιά λάθη από πλευράς Ερυθρού Αστέρα πριν το ημίχρονο έδωσαν στους Γάλλους το δικαίωμα να πάρουν “αέρα” 7 πόντων, παρά τη διψήφια εμφάνιση του Κάναν στο πρώτο 20λεπτο (10 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 με τις βολές του Κεβάριους Χέιζ (49-37, 23′), όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε αντίδραση. Οι Κάλινιτς, Νέντοβιτς και Μπολομπόι έφεραν τους ερυθρόλευκους στο -2 (53-51, 27′) συμβάλλοντας στην αντεπίθεση του Ερυθρού Αστέρα, που ισοφάρισε με καλάθι του Μίτροβιτς πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου (58-58, 30′).

Ο Νέντοβιτς έδωσε το προβάδισμα στους Σέρβους (60-62, 31′) και ο ίδιος έστειλε τη διαφορά στο +4 με εύστοχο τρίποντο. Το θρίλερ καλά κρατούσε, με τον Χίφι να ευστοχεί σε τρίποντο (68-67, 35′) και τους Νέντοβιτς, Κάλινιτς και Μίτροβιτς να απαντούν για το 70-75 (37′).

Ο Τι Τζέι Σορτς κράτησε “ζωντανή” την Παρί με μεγάλο καλάθι και με ένα λεπτό για τη λήξη (74-77, 39′). Η τελευταία επίθεση άνηκε στον Ερυθρό Αστέρα, με τον Τι Τζέι Σορτς να κάνει φάουλ στον Κάναν και να τον στέλνει στις βολές με 3.9″ για το τέλος. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε δύο βολές, ο Χίφι αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Πέρεθ, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 43-35, 58-58, 77-80

ΠΑΡΙ (Σπλίτερ): Σορτς 16, Μάλκολμ 6, Χιφί 12 (1/6 τρίποντα), Γουόρντ 9 (1/6 τρίποντα), Καβαλιέρε, Σι, Ερέρα, Κράτσερ 3, Λο 12 (2/3 τρίποντα), Χέιζ 10 (5 ριμπάουντ), Γιάντουνεν 9 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουοτάρα

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Μίλερ-ΜακΙντάιρ 9 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 14 (2/4 τρίποντα), Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 7 (4 ριμπάουντ), Κάλινιτς 9 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόμπριτς 2, Μπολομπόι 6 (11 ριμπάουντ), Ντάουμ 4, Γκιεντάιτις 5 (1/3 τρίποντα), Πλάβτσιτς 1, Νέντοβιτς 21 (2/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 1 λάθος, 3 φάουλ), Ντος Σάντος 2