Περίπατος για Μπαρτσελόνα πριν το Clasico στην Ευρωλίγκα

Άνετη νίκη με 84-56 πήρε στην έδρα της Φουενλαμπράδα η Μπαρτσελόνα, παίρνοντας έτσι ψυχολογία πριν το μεσοβδόμαδο (13/10, 21:30) Clasico, για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν αντιμετώπισε την παραμικρή δυσκολία κόντρα στους αντιπάλους της και είχε για κορυφαίους τους Σατοράνσκι (12π, 6 ριμπ.), Χίγκινς (11π.) και Παουλί (9π, 7 ριμπ.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νόβακ (10π, 5 ριμπ.).

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 22-8 στην πρώτη περίοδο και διατήρησε χωρίς να ανησυχεί τη μεγάλη υπέρ της διαφορά, πριν χαθεί από στην τελευταία περίοδο, την οποία κέρδισε με επί μέρους σκορ 29-18.

Τα δεκάλεπτα: 8-22, 18-44, 38-65, 56-84

Από την άλλη, ήττες γνώρισαν οι… ευρωλιγκάτες Μπασκόνια και Βαλένθια, κόντρα σε Τενερίφη και Μπιλμπάο αντίστοιχα.

Οι «νυχτερίδες» έχασαν με 71-65 στην έδρα της Μπιλμπάο, στην πρώτη φετινή τους ήττα για το ισπανικό πρωτάθλημα και λίγες μέρες μετά την ήττα από την Μπασκόνια για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκας. Ίδια τύχη και για τους Βάσκους, οι οποίοι ηττήθηκαν με 85-79 μέσα στην έδρα τους από την Τενερίφη (συνέχισε το εντυπωσιακό της ξεκίνημα με το 3/3), παρά το γεγονός ότι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα. Ρέστε (15π.), Τόμπσον (14π, 8 ασίστ) και Γκεντράιτις (11π.) διασώθηκαν για την Μπασκόνια.