«Πλήρωσε» τα κενά διαστήματα στην Ρόδο ο ΑΡΗΣ

από Σταμάτης Μουρελής

Σε ορισμένα παιχνίδια ένα κακό λεπτό φτάνει για την ήττα. Πόσο μάλλον αν μιλάμε για ένα πεντάλεπτο και μάλιστα στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Ο ΑΡΗΣ δεν τα κατάφερε στην Ρόδο όπου γνώρισε την ήττα με 96-90 και εμφανή προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία, κυρίως στο διάστημα 30ο-35ο όταν και δέχθηκε 23 πόντους από τους γηπεδούχους.

Ο ΑΡΗΣ με… οδηγό τον Τολιόπουλο, μπήκε καλά στον αγώνα τουλάχιστον επιθετικά αι κατάφερε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα με 7-12 και 10-14, με τον Έλληνα γκαρντ να σκοράρει και να πασάρει. Στο τελευταία τρίλεπτο όμως οι «κίτρινοι» ήταν επιπόλαιοι και δεν μπόρεσαν να αυξήσουν την διαφορά που έμεινε στο +3 (15-18) με την λήξη της πρώτης περιόδου.
Η είσοδος του Μορέιρα προβλημάτισε την άμυνα του ΑΡΗ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Κολοσσός να προηγηθεί με 25-23. Ο Καστρίτης πήρε τάιμ άουτ, έριξε τον Καββαδά στο παρκέ και ο ΑΡΗΣ απάντησε με ένα 5-0 για να προηγηθεί εκ νέου με 25-28 στο 16ο λεπτό. Κι εκεί όπου οι «κίτρινοι» έδειχναν να έχουν πάρει και πάλι τον έλεγχο του αγώνα, εμφανίστηκαν τρομερά κενά στην άμύνα και κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Κολοσσός δεν άφησε τη ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα επιμέρους σκορ 16-4 έκλεισε προηγούμενος το ημίχρονο με 41-32.
Ο ΑΡΗΣ μπήκε στην τρίτη περίοδο όπως έπρεπε. Πίεση στην περιφέρεια με «παγίδες» μκια κλεψίματα, γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και καλύτερες επιλογές στην επίθεση με ηγέτες Τολιόπουλο και Νότε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί των «κιτρίνων» που έκαναν την ανατροπή και ισοφάρισαν σε 45-45 με ένα επιμέρους 13-4, ενω προηγήθηκαν και με 52-53 στο 27ο λεπτό, πριν το 58-58 του 30ου λεπτού.
Οι παίκτες του Καστρίτη είχαν… επιστρέψει και όλα ήταν ανοιχτά. Αλλά το ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν ήταν αναλογο. Κενά στην άμυνα του ΑΡΗ έδωσαν το δικαίωμα στον Κολοσσό να σκοράρει από το τρίποντο και έτσι πολύ γρήγορα να κάνει ένα 21-10 και να προηγηθεί με 81-68 στο 35ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ πήρε για την επική ανατροπή στο τελευταίο τρίλεπτο, μείωσε μέχρι τους έξι (92-86) με τρίποντο του Φίλλιου ενώ ένα σφύριγμα προκάλεσε αντιδράσεις όταν ακυρώθηκε η πρώτη βολή του Μήτρου Λονγκ με το σκορ στο 94-90 και με 18 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο άσος του ΑΡΗ είχε τελικά 1/2 και ο Κολοσσός έκανε το εκπληκτικό 13/14 βολές στο τελευταίο πεντάλεπτο για να πάρει την νίκη με 96-90.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 58-58, 96-90.
Δείτε τα στατιστικά

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!