«Ποδοπάτησε» την Μπασκόνια η Μπάγερν!

Με εκκωφαντικό τρόπο ξεκίνησε στη «διαβολοβδομάδα» η Μπάγερν!
Με επίθεση… φωτιά, οι Βαυαροί νίκησαν άνετα 92-79 την Μπασκόνια, στο Μόναχο, με αποτέλεσμα να ανέβουν στο 7-11.

Έξι παίκτες της ομάδας του Τρινκιέρι ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γουίνστον να ήταν κορυφαίος με 16 πόντους.
Από την άλλη, οι Βάσκοι γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και μάλιστα πάλι στη Γερμανία υποχωρώντας στο 11-7, με τον Χάουαρντ να ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους.
Το ματς
Εκρηκτική αρχή από την Μπάγερν, η οποία μπήκε με το πόδι στο… γκάζι έχοντας από νωρίς το προβάδισμα και φτάνοντας στο +13 (19-6), στο 6’. Στη συνέχεια, ανέβασε τις επιθετικές της… στροφές και η Μπασκόνια, αλλά οι Βαυαροί απαντούσαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο +10 (34-24).
Με μπροστάρη τον Χάουαρντ, οι Βάσκοι ξεκίνησαν με σερί 9-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο (34-33). Η Μπάγερν αντέδρασε και ξέφυγε στο +8 (43-35), στο 16’. Στη συνέχεια, οι Τόμπσον και Μαρίνκοβιτς κουβάλησαν τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Γουίνστον είχε βρει ρυθμό και έτσι η ομάδα του Τρινκιέρι πήγε στα αποδυτήρια με το +8 (52-44).
Η Μπάγερν είχε τον έλεγχο του ματς και στην αρχή του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας στο +11 (61-50), στο 23’. Η μόνη αντίδραση της Μπασκόνια ήταν μία βολή του Κότσαρ, με τους Βαυαρούς να κάνουν σερί 7-0 για το +17 (68-51), στο 26’, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο +15 (75-60).
Το ίδιο δυνατά συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην τέταρτη περίοδο για το +19 (81-62) και με την επίθεσή της να δουλεύει… ρολόι εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (92-71), στο 36’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Μπάγερν να παίρνει τη νίκη με το τελικό 92-79.
Τα δεκάλεπτα: 34-24, 52-44, 75-60, 92-79