Πραγματικά κρίμα! «Αυτοκτόνησε» ο ΑΡΗΣ στην Πάτρα και… έπεσε στην 7η θέση

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ αδίκησε τον εαυτό του, την φετινή του προσπάθεια αφού «αυτοκτόνησε» στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα και ηττήθηκε με 74-73, τερματίζοντας στην 7η θέση της κανονικής περιόδου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας.

Ο Σακούρ Τζούστον ήταν συγκλονιστικός με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Κάουαν έφτασε στα… γνωστά στάνταρ του με 15 πόντους, 12 ασίστ, ενώ ο Κέλι «ξύπνησε» στο τέλος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 0-6, αλλά η διαιτησία έδειξε τις προθέσεις της με τα φάουλ να είναι 0-4 μέσα σε δύο λεπτά σε βάρος της ομάδας του Καστρίτη.
Ο Απόλλων απάντησε με ένα σερί 7-0 για το 7-6 ενώ προηγήθηκε με 10-9 στο τέλος του κακού από πλευράς θεάματος, πρώτου δεκαλέπτου, όπου ο ΑΡΗΣ είχε 1/7 τρίποντα και 14%.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 19-14 στο 14ο λεπτό κα με 28-22, με τον ΑΡΗ να έχει πρόβλημα στην επίθεση όπου οι παίκτες του είτε ήταν άστοχοι, είτε έκαναν λάθη. Ένα ξέσπασμα των «κίτρινων» τους οδήγησε σε ένα σερί 7-0 για το 28-29, πριν το 29-29 του πρώτου ημιχρόνου.
Ο ΑΡΗΣ έκλεισε το πρώτο μέρος με άσχημα ποσοστά έχοντας 1/3 βολές και 33%, 8/20 δίποντα και 40% αλλά και 4/13 τρίποντα με 30%.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα, με τους Κάουαν και Τζούστον να είναι οι μοναδικές απειλές για τον Απόλλωνα. Αμυντικά τα κενά υπήρχαν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-36. Ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 5-0 μείωσε σε 42-41 αλλά μέσα σε 30 δευτερόλεπτα ο Απόλλων έκανε ένα σερί 6-0 για το 48-41 στο 28ο λεπτό. Το 53-46 της τρίτης περιόδου έδινε προβάδισμα στον Απόλλωνα, με τον ΑΡΗ να εξακολουθεί να έχει πρόβλημα στην επίθεση έχοντας 13/32 δίποντα και 40% αλλά και 5/17 τρίποντα με 29%.

Ο Απόλλων προηγήθηκε με 58-50 και εκεί ακολούθησε ένα… κρεσέντο από Τζούστον ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια οδήγησε τον ΑΡΗ σε ένα σερί 7-0 για το 58-57 στο 33ο λεπτό, με τον Αμερικανό να έχει 21 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ με καλάθι του ο ΑΡΗΣ… προσπέρασε με 58-59 στο 34ο λεπτό.
Ο ΑΡΗΣ ανέβασε την αμυντική του απόδοση, με τον Τζούστον επιθετικά να κάνει ότι θέλει την άμυνα του Απόλλωνα και αυτό οδήγησε στο 64-68 του 38ου λεπτού.

Ο Απόλλων μείωσε σε 67-68 με 69 δευτερόλεπτα για το τέλος, με τον Κέλι να κάνει το 67-70. Οι Πατρινοί μείωσε σε 69-70 με τον Κάουαν να πετυχαίνει ένα ΜΕΓΑΛΟ τρίποντο για το 69-73 με 31΄΄ για το φινάλε. Αλλά οι παίκτες του Καστρίτη «αυτοκτόνησαν» μιας και έκαναν συνεχόμενα λάθη, με τον Σίμονς να κάνει με τρίποντο το 74-73 με 4΄΄ για το τέλος. Ο Πουλιανίτης έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά προς τον Κέλι, οι γηπεδούχοι έκλεψαν και πήραν την νίκη με 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73.