Σαμπάχ – Μαρούσι 70-82: Η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφυγε με το διπλό από το Αζερμπαϊτζάν

Το Μαρούσι ταξίδεψε στο Μπακού με μοναδικό στόχο να φύγει με τη νίκη στις αποσκευές από τη χώρα των Αζέρων. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφερε σε πέρας την αποστολή της, επικρατώντας 82-70 της Σαμπάχ το βράδυ της Τετάρτης (16/10) για το 2/2 στο FIBA Europe Cup.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χάρης Γιαννόπουλος που ήταν καθοριστικός και στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν και έστειλε το Μαρούσι στο +14 (61-75, 37′) για να υπογράψει το διπλό του Αμαρουσίου στο Αζερμπαϊτζάν. Ο Έλληνας φόργουορντ μέτρησε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, ενώ είδε τους Κάμερον Ρέινολντς (20 πόντοι, 4/13 τρίποντα) και Ελβάρ Φρίντρικσον (16 πόντοι, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ) να πραγματοποιούν, επίσης, εξαιρετικές εμφανίσεις.

Από την πλευρά της Σαμπάχ ξεχώρισε ο Κάμερον Μπλου με 18 πόντους, 1/5 τρίποντα και 3 ριμπάουντ.

Ο αγώνας
Σε μια αναμέτρηση που ήταν ισορροπημένη από το ξεκίνημά της, το Μαρούσι έκλεισε το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα και με πρωταγωνιστές τους Ρέινολντς και Φρίντρισκον με 14 και 11 πόντους, αντίστοιχα μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανέναρξη, οι ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι, μέχρι ο Γιαννόπουλος και Ρέινολντς να στείλουν το σύνολο του Νίκου Βετούλα στο +9 (51-60, 28′). Το Μαρούσι διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στην τελική ευθεία του αγώνα, οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (59-62, 32′), με τον Γιαννόπουλο να δίνει και πάλι “ανάσα” στην ελληνική ομάδα με δύο διαδοχικά τρίποντα (59-68, 33′).

Ο Έλληνας φόργουορντ με λέι-απ έστειλε το Μαρούσι αρχικά στο +14 με πέντε διαδοχικούς πόντους (61-75, 37′) και έθεσε τις βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.