Σαρωτικός… ΑΡΗΣ Midea στην Λιθουανία, επιστρέφει με το διπλό

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ Midea έσπασε το… ρόδι όσον αφορά την σεζόν μιας και πέτυχε την πρώτη του νίκη, με εντυπωσιακό τρόπο νικώντας εκτός έδρας την Λιετκαμπέλις με 92-74.
O ΑΡΗΣ Midea με έναν εκπληκτικό Τολιόπουλο επιθετικά (26 πόντοι σε 22 λεπτά αγώνα) και έναν «κέρβερο» στην άμυνα, Μποχωρίδη, πήρε την νίκη μέσα στην Λιθουανία επί της Λιετκαμπέλις με 92-74. Δίπλα τους ένας θετικότατος Γουντμπερι κυρίως αμυντικά, ο ΝτεΤζούλιους πήρε… μπρος στο τέλος, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Χατζηδάκη μέσα στην ρακέτα.
Οι «κίτρινοι» από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις του να πιέσουν στην άμυνα και με τον Τολιόπουλο να… πυροβολεί από το τρίποντο, προηγήθηκαν με 10-14 και με 12-17, πριν από το 16-19 του πρώτου δεκαλέπτου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ Midea συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, επιθετικά υπήρχε εξαιρετική συνεργασία, ενώ αμυντικά επίσης το ποσοστό ήταν υψηλό με την Λιετκαμπέλις να σκοράρει κυρίως από βολές. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 20-29 και με 22-33, πριν η Λιετκαμπέλις μειώσε σε 28-33. Αλλά οι παίκτες του Καστρίτη απάντησαν και προηγήθηκαν με 32-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Η Λιετκαμπέλις πίεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Καστρίτης πήρε τάιμ άουτ μετά από 90 δευτερόλεπτα και ένα 5-0 των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να.. ξυπνήσει τους παίκτες του, οι οποίοι αντέδρασαν με ηγέτη τον Τολιόπουλο για να προηγηθούν με 46-61 στο 27ο και με 48-64 στο 28ο λεπτό, πριν ο Έλληνας άσος με τρίποντο στην εκπνοή του δεκάλετο, διαμορφώσει το 55-70.
Ο ΑΡΗΣ Midea ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 55-75 στο 31ο λεπτό, η Λιετκαμπέλις δεν μπόρεσε να μειώσει ξανά και να απειλήσει. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, έφτασε μέχρι τους 22 πόντους (70-92), πριν το τελικό 74-92.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-42, 55-70, 74-92

Λιετκαμπέλις (Τσάνακ): Μπιτσκάουσκις 10 (4/7 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ασίστ), Λιπκέβιτσους 4, Μαλντούνας 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βάρνας 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Πετσάρσκι 13 (6/8 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 12 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρουμπστάβιτσους 15 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Βασιλιάουσκας 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Κόβλιαρ 2 (1/7 σουτ)

ΑΡΗΣ Midea (Καστρίτης): Μπανκς 9 (4/5 δίποντα), Νόλι (0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ασίστ), Άλκινς 4, Τολιόπουλος 26 (3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ασίστ, 6 λάθη), Ντε Τζούλιους 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Χατζηδάκης 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Γκιουζέλης 3 (1), Μποχωρίδης 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κλέι, Γούντμπερι 4 (5 ασίστ), Ρόμπερτς 4, Μαντζούκας 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)