Στα θετικά η αντίδραση

από Γιώργος Γκάτος

Σε κανέναν δεν αρέσει να χάνει, όμως στα φιλικά προετοιμασίας… δεν έχει τόση σημασία.

Οι ομάδες βγάζουν τα συμπεράσματα τους, ανεξαρτήτως αν συνοδεύονται οι φιλικοί αγώνες από νίκη ή ήττα. Χθες, ο ΑΡΗΣ Midea δεν είχε τη συνηθισμένη ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο. Το αποτέλεσμα ήταν ο Προμηθέας να πάει στο ημίχρονο με +14 (30-44).

Οι παίκτες… άκουσαν αρκετές οδηγίες στο ημίχρονο και η απόδοση τους ήταν διαφορετική στο Β’ ημίχρονο. Κυρίως στο κομμάτι της άμυνας, γιατί οι 44 πόντοι παθητικό στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν κάτι που άρεσε στον Γιάννη Καστρίτη.

Το 30-44 στο 20′ μετατράπηκε σε 61-64 στο 35′. Από ‘κει και πέρα φάνηκε όμως ότι οι “Κιτρινόμαυροι” δεν είχαν το κάτι παραπάνω στο φινάλε για να πάρουν μια άτυπη φιλική νίκη, όμως τα συμπεράσματα που βγήκαν είναι αρκετά χρήσιμα.