Τα… έσπασε ο ΑΡΗΣ και έχασε από τον Κολοσσό Ρ.

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ έκανε το χειρότερο του παιχνίδι όσον αφορά τα ποσοστά ευστοχίας τους και αυτό τον οδήγησε στην πρώτη του ήττα μετά από τρεις σερί νίκες. Ο Κολοσσός ήταν τυχερός όταν έπρεπε, με τα δύο «μεγάλα» τρίποντα από ντίξον και Κατσίβελη την ώρα που ο ΑΡΗΣ πίεζε για την ανατροπή και επικράτησε με 68-74.

Οι παίκτες του Καστρίτη από την αρχή φάνηκαν αχωμένοι και αποσυντονισμένοι στον επιθετικό τομέα και η αστοχία ήρθε να προσθέσει περισσότερο άγχος. Ο ΑΡΗΣ συνολικά είχε 17//46 δίποντα και το τραγικό 36% ενώ στα τρίποντα ήταν ακόμα χειρότερος με 7/28 και 25%. Συνολικά ο ΑΡΗΣ είχε 24/74 σουτ και το εξαιρετικά χαμηλό 32%, με 20 παραπάνω σουτ από τον αντίπαλο του. Ο Κολοσσός όμως είχε συνολικά 27/54 και 50% στα σουτ του, ενώ στα τρίποντα τα οποία έκριναν τον νικητή στο τέλος, είχε 8/22 και 36%. Η διαφορά φυσικά ήταν τα δίποντα με 19/32 και 59%.

Ο Σανόγκο ήταν ο κορυφαίος του ΑΡΗ μιας και με την είσοδο του άλλαξε την εικόνα της ομάδας σε άμυνα και επίθεση. Ο Ιβοριανός έκανε το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα των «κιτρίνων» έχοντας 12 πόντους με 3/5 τρίποντα και 10 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας «double double» ενώ είχε επίσης 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.
Ο Γκούντγουιν είχε πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι έχοντας 12 πόντους, 7 ριμπάουτν ενώ ο Χάγκινς στο τέλος βρήκε ρυθμό. Τολιόπουλος, Νότε και Μήτρου Λογνκ επηρεάστηκαν από την αστοχία τους ενώ σίγουρα ήταν η πρώτη φορά που έπαιξαν και οι τέσσερις περιφερειακοί μαζί, κάτι που φάνηκε πως θέλει χρόνο. Ο Καββαδάς πάλεψε και είχε τον πλεονέκτημα ενώ ο Χόρκλερ δεν βρήκε ρυθμό από την αρχή.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 2-0 αλλά από τα πρώτα λεπτά φάνηκε πως η βραδιά θα είναι δύσκολη όσον αφορά την επίθεση. Οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 10-22, όχι επειδή ήταν εκπληκτικοί αλλά επειδή εκμεταλλεύτηκαν την απίστευτη αστοχία των γηπεδούχων, που είχαν 4/22 σουτ στο τέλος της πρώτης περιόδου με το 13-22 να είναι ενδεικτικό της κατάστασης.
Η είσοδος του Σανόγκο άλλαξε τα δεδομένα επιθετικά και αμυντικά. Ο ΑΡΗΣ μπόρεσε να κλέψει μπάλες και να μειώσει σε 30-33 στο 19ο λεπτό και σε 32-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έδειξε βελτίωση στην επίθεση του, ο Σανόγκο έκανε τα πάντα στο παρκέ, ενώ άρχισε να ανεβαίνει και ο Χάγκινς. Έτσι οι «κίτρινοι» κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το προβάδισμα με 3635 στο 23ο λεπτό, έχοντας ουσιαστικά επιστρέψει στον αγώνα. Αλλά κάποια σφυρίγματα των διαιτητών που ήταν κακοί σε γενικές γραμμές, εκνεύρισαν τους παίκτες του ΑΡΗ που έχασαν την συγκέντρωση τους και έτσι ο Κολοσσός έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 46-49.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να συνεχίσει την καλή εικόνα που είχε στην τρίτη περίοδο, μιας και ην αστοχία επέστρεψε δραματικά. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 51-60 με τους «κίτρινου» να αντιδρούν και να μειώσουνε άμεσα σε 57-60 στο 38ο λεπτό. Ακολούθησαν όμως δύο σουτ που βρήκε ο Κολοσσός και έπρεπε να τα έχει ο ΑΡΗΣ. Ένα τρίποντο του Ντιξον πάνω στην άμυνά του Μήτρου Λονγκ για το 59-65 και ένα του Κατσίβελη για το 61-68. Ο ΆΡΗΣ δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ και ήρθε ην ήττα με 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74.