Τα ρεκόρ και οι αριθμοί του ΑΡΗ από το χθεσινό παιχνίδι κόντρα στον Προμηθέα

Ο ΑΡΗΣ πέτυχε χθες μια μεγάλη νίκη που του χάρισε την είσοδό του στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες του Πρωταθλήματος. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν την ανατροπή στη σειρά με τον Προμηθέα ενώ έσπασαν αρκετά ακόμη ρεκόρ.

Όπως αναφέρεται στην ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ:

Ο Άρης Midea έβαλε το όνομα του στην πολύ μικρή λίστα των ομάδων που πήγαν κόντρα στο μειονέκτημα έδρας στο Game 3 μιας προημιτελικής φάσης με τη νίκη-πρόκριση επί του Προμηθέα, στην ακόμη μικρότερη λίστα των ομάδων που ανέτρεψαν το 0-1 σε σειρές τριών αγώνων ενώ παράλληλα έγινε η πρώτη που πήρε το ματς-«τελικό» στον πόντο.

Με το τρομερό buzzer beater του Βασίλη Τολιόπουλου, με το οποίο γράφτηκε η ιστορία του 3ου αγώνα των δύο ομάδων…

*Για 1η φορά στα 20 Game 3 προημιτελικών, από το 2003 όταν και καθιερώθηκε το σημερινό σύστημα διεξαγωγής των playoffs, ο νικητής αναδείχτηκε με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (87-88). Η προηγούμενη μικρότερη ήταν εκείνη των τριών με την οποία κρίθηκε το αντίστοιχο περσινό παιχνίδι του ΠΑΟΚ mateco με τον Προμηθέα (81-78).

*Για 3η φορά στα 20 Game 3 των προημιτελικών, η ομάδα με το μειονέκτημα έδρας έφτασε στη νίκη και στην πρόκριση. Ο Άρης Midea μάλιστα, «ξόρκισε και το κακό» αυτών των αγώνων αφού ήταν το «θύμα» των προηγούμενων δύο break το 2005 κόντρα στην ΑΕΚ Betsson (70-76) και το 2008 κόντρα στο Μαρούσι (79-85).

*Για 8η φορά σε 78 σειρές προημιτελικών (10,25%), πήρε την πρόκριση η ομάδα που είχε το μειονέκτημα έδρας. Μέχρι φέτος ο Άρης Midea είχε δει μόνο την άλλη όψη του νομίσματος, χάνοντας τρεις σειρές παρά το πλεονέκτημα της έδρας (το 2004 και το 2005 κόντρα στην ΑΕΚ Betsson και το 2008 κόντρα στο Μαρούσι).

*Για 4η φορά σε 20 σειρές μεταξύ του Νο4 και του Νο5 της βαθμολογίας, η ομάδα με το μειονέκτημα έδρας πέρασε στην τετράδα. Είναι κάτι που έκαναν το 2012 ο Πανιώνιος, το 2013 το Ρέθυμνο Cretan Kings και το 2022 ο Προμηθέας.

*Έβαλε το όνομα του σε μία εξαιρετικά μικρή λίστα, αφού σημείωσε μόλις τη 10η ανατροπή του αρχικού 0-1 στο σύνολο 177 best of three σειρών –ανεξαρτήτως φάσης- στην ιστορία των playoffs της Stoiximan Basket League (από το 1992-93). Πρόκειται δηλαδή για μία εξαίρεση του ισχνού 5,65% στην οποία είχε θέση μία ακόμη φορά, στα προημιτελικά του 2011 όταν έχασε το πρώτο ματς από το Μαρούσι εντός έδρας (72-86) αλλά έκανε το 2-1.

*Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιστρέφει στα ημιτελικά των playoffs έπειτα από επτά χρόνια ενώ κέρδισε προημιτελική σειρά στο Game 3, για πρώτη φορά μετά από εννιά χρόνια (το 2015 προκρίθηκε με 2-1 επί της ΑΕΚ Betsson).

Ακόμη σε ομαδικό επίπεδο…

*Τον δρόμο προς τη νίκη του Άρη Midea, παρά την επιστροφή του Προμηθέα, άνοιξε η πρώτη περίοδος. Σημειώνοντας 31 πόντους έφτασε στην κορυφαία φετινή επίδοση του αφού ξεπέρασε τους 30 που είχε στη δεύτερη περίοδο του εντός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels Collection για την κανονική περίοδο.

*Ο Άρης Midea μετράει πλέον 13/13 στα ματς στα οποία προηγήθηκε φέτος με διψήφιες διαφορές, σε οποιοδήποτε σημείο αυτών των αγώνων. Ο Προμηθέας από την πλευρά του μέτρησε 0/13 στα ματς στα οποία βρέθηκε πίσω με διψήφιους πόντους.

*Το χθεσινό παιχνίδι ήταν το 4ο της φετινής Stoiximan Basket League που κρίθηκε στον πόντο. Αυτό έγινε στο Απόλλων Carna-Καρδίτσα Ιαπωνική της 1ης αγωνιστικής (72-71), στο Παναθηναϊκός AKTOR-ΑΕΚ Betsson της 7ης αγωνιστικής (86-85) και στο ΠΑΟΚ mateco-Λαύριο Megabolt της 15ης αγωνιστικής (66-65).

Το τελευταίο παιχνίδι των «κιτρινόμαυρων» που κρίθηκε με διαφορά ενός πόντου ήταν στη 18η αγωνιστική του περσινού Πρωταθλήματος όταν ηττήθηκαν από την Καρδίτσα Ιαπωνική με 78-77 στην παράταση. Η τελευταία νίκη τους με αυτόν τον τρόπο, ήταν στην 23η αγωνιστική του Πρωταθλήματος 2021-22 όταν επικράτησαν του ΠΑΟΚ mateco με 77-76 με βολές του Άντονι Κάουαν στα 19’’ από το τέλος.

*Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη εκτέλεσε με 75% από τη γραμμή του φάουλ (18/24) μετά από ένα σερί 13 αγώνων στο οποίο δεν ξεπέρασε το 72,22%.