Τα φάουλ του στέρησαν την πίεση

από Γιώργος Γκάτος

Το παιχνίδι στη Βενετία μπορεί να χωριστεί σε δύο μέρη, αφού κάθε ημίχρονο έχει τη δική του ιστορία.

Τα όσα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο… πήραν αμπάριζα το δεύτερο ημίχρονο, αφού οι “Κιτρινόμαυροι” αγωνίστηκαν στο δεύτερο 20λεπτο με αλλοιωμένες συνθήκες. Παρότι το 16-0 στη τρίτη περίοδο δεν δικαιολογείται και είναι κάτι που έχει σημειώσει στο μπλοκάκι του ο Γιάννης Καστρίτης, πρέπει να δούμε… πώς φτάσαμε εκεί.

Οι “Κιτρινόμαυροι” χρεώθηκαν με 19 φάουλ στο πρώτο ημίχρονο, έναντι των 6 της Ιταλικής ομάδας. Μεταξύ αυτών, Μπανκς, Ρόμπερτς και Χατζηδάκης πήγαν στην ανάπαυλα με τρία φάουλ έκαστος. Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ΚΑΙ οι τρεις ψηλοί του ΑΡΗ Midea χρεώθηκαν με επιθετικά φάουλ (ειδικά αυτό του Μπανκς είναι… έντονα αμφισβητήσιμο), που ήταν και το τέταρτο του καθενός.

Αυτομάτως, ο ΑΡΗΣ στερήθηκε το δικαίωμα της δυνατής άμυνας στο ζωγραφιστό, με αποτέλεσμα να βλέπουμε τους Ιταλούς να βρίσκουν χώρους με άνεση στο ζωγραφιστό.

Για τους “Κιτρινόμαυρους” η πιεστική και δυναμική άμυνα, είναι σημείο-κλειδί στον τρόπο παιχνιδιού τους.